23. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Budou mít USA prvního homosexuálního prezidenta? Válečný veterán Buttigieg se dere do čela

Pete Buttigieg hovoří 7 jazyky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pete Buttigieg hovoří 7 jazyky. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Je mu jen sedmatřicet let a je homosexuál. Tyto dva faktory již mnoha Američanům zabránily jen uvažovat nad tím, že by starostovi čtvrtého největšího města státu Indiana Petu Buttigiegovi dali svůj hlas. Přesto se v průzkumech objevuje na třetím místě oblíbenosti za bývalým viceprezidentem Joem Bidenem a senátorem Berniem Sandersem.

Pete Buttigieg má totiž za sebou velice zajímavou kariéru. Vystudoval Harvard, patří do takzvané Rhode College a když se poprvé v roce 2011 rozhodl jít do politiky, zvítězil ve volbách a byl zvolen starostou města South Bend. Jakoby to nestačilo, vzal si Buttigieg sedmiměsíční neplacenou dovolenou, aby odcestoval na bojovou frontu jako poručík americké armády do Afghánistánu.

Minulý týden natvrdo nastartoval svou volební kampaň a stal se tak sedmnáctým kandidátem v boji o podporu Demokratické strany do prezidentských voleb. Od té doby se objevuje na předních stranách magazínů i v živém vysílání řady televizních stanic. Je vůbec prvním otevřeně homosexuálním kandidátem na prezidenta v historii USA. Začátkem roku si vzal svého dlouholetého partnera za muže.

„Je to vaše vůbec první šance volit Američana z Malty, leváka, episkopála (člena Episkopální církve), homosexuálního válečného veterána, starostu a mileniála v jedné osobě,“ uvedl Buttigieg začátkem března v jedné z debat s občany.

„Starosta Pete“ během kampaně.
Pete Buttigieg na kampani v Des Moines.

Jako by toho nebylo málo, je „starosta Pete“, jak si nechává říkat kvůli složitě vyslovitelnému jménu, koncertním pianistou a mluví sedmi jazyky včetně norštiny, kterou se naučil jen proto, aby mohl číst severské detektivní romány v originále. Pokud by Buttigieg uspěl, stal by se vůbec prvním prezidentem USA, který by byl mladší než 40 let.

Svou politickou kariéru začal, když mu bylo dvacet devět let a na první pokus se stal starostou South Bend, které nedlouho předtím časopis Newsweek označil jako „umírající město“. Dokonce se ocitlo na žebříčku deseti rozpadajících se měst USA. Buttigieg podle televize CBS změnil město k nepoznání.

„Staré továrny předělal na byznysová centra, zvýšil minimální mzdu, přitáhl technologické společnosti a v současnosti pracuje na placené rodičovské dovolené,“ opěvovali Buttigiega moderátoři již předloni v červenci.

Sjednotit generace

Dnes však „starosta Pete“ propaguje jiné změny, především ty klimatické a patří k nové generaci demokratické strany. Řada jeho podobně smýšlejících vrstevníků se v listopadu probojovala do Kongresu a zpochybňue vícero tradičních demokratických postojů. Chce například zavést bezplatné školství a zdravotnictví, což se snaží protlačit jako hlavní témata v dalších volebních kláních. 

Nejmladší kongresmanka v historii Alexandria Ocasio-Cortezová.

Nejmladší kongresmanka v historii Alexandria Ocasio-Cortezová.

V médiích jsou pak především vidět díky poslankyni Alexandrii Ocasiové-Cortezové, která nedávno představila plán nazvaný Green New Deal (Zelený nový úděl), který jednak cílí na ochranu klimatu, ale také na vytváření nových pracovních pozic. Ocasiová-Cortezová se odvolává na dědictví prezidenta Franklina Delano Roosevelta, který ve 30. letech minulého století představil New Deal (Nový úděl), jenž měl vyvést Spojené státy z finanční krize. Právě tyto myšlenky Buttigieg prosazuje.

„Patřím ke generaci, která bojovala za USA v Afghánistánu, generaci, která bude muset ekonomicky řešit klimatické změny a statisticky jsme první generací v historii USA, která na tom bude ekonomicky hůř než generace našich rodičů, pokud nepřineseme zásadní změny,“ uvedl v Buttigieg v březnu na CNN. „Je jednoznačný problém, který nás nutí najít shodu napříč generacemi, abychom zajistili, že budoucnost bude lepší než minulost. Ničeho takového nelze docílit, pokud politici budou slibovat, že přetočí hodiny zpět.“

V zemi, kde je tabu jakákoliv kritika ústavy, se Buttigieg nebojí předkládat i velice odvážné institucionální reformy jako například zrušení sboru volitelů a zavedení přímé volby prezidenta. Právě instituce sboru volitelů totiž pomohla Donaldu Trumpovi do Bílého domu. Zda se Buttigiegovi dostane šance stát ve volbách proti současné hlavě USA zatím není jasné, „starosta Pete“ si na něj však věří a na kampaň za pár měsíců vybral podle deníku The Hill již sedm milionů dolarů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.