Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Budoucnost má jen ten, kdo zná svoji minulost.‘ Za co získal Herman cenu od sudetských Němců?

Daniel Herman získal sudetoněmeckou cenu. foto: Profimedia.cz

Evropskou cenu Karla IV. obdržel bývalý český ministr kultury Daniel Herman od sudetských Němců za svůj přínos k česko-německému usmíření.
  17:20

Bývalý ministr kultury Herman převzal nejvyšší vyznamenání sudetských Němců

„Budoucnost má jen ten, kdo zná svoji minulost (…) Jako Němci a Češi musíme přispět ke vzájemnému sousedství, aby evropský projekt míru a svobody neohrozily populismus a krátkozraké národní zájmy.“ Také tento apel vyřkl o víkendu v Mnichově bývalý český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) po převzetí Evropské ceny Karla IV. Stalo se tak na výročním sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení, který se konal v Mnichově – kvůli epidemii koronaviru ovšem v odloženém termínu.

Usmíření není samozřejmost

Herman se tak zařadil mezi takové osobnosti, jako je spolkový ministr vnitra Horst Seehofer či bývalý slovenský prezident Robert Schuster, kteří ocenění převzali v minulých letech. Z Čechů dostal v tomto století Evropskou cenu Karla IV. například novinář a někdejší disident Petr Uhl.

Daniel Herman byl prvním aktivním členem české vlády, který se v roce 2016 sudetoněmeckého sjezdu zúčastnil. Proslulým se tehdy stalo jeho úvodní oslovení „Liebe Landsleute“ (Milí krajané), kterým se přihlásil k sounáležitosti se sudetskými Němci. Toto vstřícné gesto opět kvitoval i předseda bavorské vlády Markus Söder, který se letošního sjezdu zúčastnil také. „Patří vám za to srdečné díky (…) Usmíření není samozřejmá věc,“ řekl v sobotu Söder směrem k Hermanovi.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vyjádřil na úvod setkání v Mnichově přání, aby se sjezd sudetských Němců mohl v budoucnosti uskutečnit na území České republiky. Podle Posselta by to byl „další krok, jak navázat na několikasetleté soužití Čechů a Němců“. Sudetští Němci podle Posselta v této věci čekají na signál z Prahy.

Tři miliony vyhnaných

Sjezdů Sudetoněmeckého krajanského sdružení se v posledních letech účastní převážně potomci etnických Němců, kteří museli po roce 1945 opustit území tehdejšího Československa – přímí účastníci poválečných událostí již většinou nežijí nebo jsou velmi staří. Sdružení se dělí na jednotlivé spolky podle oblastí, které etničtí Němci v rámci bývalého Československa do roku 1945 obývali. Obvyklou součástí sudetoněmeckých sjezdů jsou vždy průvody těchto regionálních spolků s vlajkami, kroji a dalšími regionálními symboly.

Lichtenštejnsko zřídí v Česku honorární konzulát. V jeho čele bude exministr Herman

Po konci 2. světové války byla naprostá většina českých Němců rozhodnutím československých úřadů zbavena občanských práv. Lidé byli donuceni, často narychlo a jen s minimem osobních věcí, opustit své domovy a odejít do Německa. Tento osud postihl celkem asi tři miliony lidí; velká většina jich skončila právě v Bavorsku.

Nedobrovolný odchod sudetských Němců z Československa a z území dalších východoevropských států je i po 75 letech v Německu politickým tématem a pravidelně se k němu vyjadřují jako k „nespravedlnosti“ čelní politici.

Při takzvaném odsunu z Československa (v německé terminologii „vyhnání“) docházelo zejména v počáteční fázi k vraždám a masovým pogromům; celkový počet obětí těchto násilností odhadla česko-německá komise historiků na 15 až 30 tisíc mrtvých.

V česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích z roku 1997, která se stala klíčovým dokumentem v rámci česko-německého usmíření po pádu komunismu ve východní Evropě, se praví, že „česká strana lituje (…) utrpení a křivd, které byly při poválečném vyhánění způsobeny nevinným lidem“.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...