Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Buďte připraveni na válku.‘ Švédsko zasílá příručku branné výchovy všem v zemi

Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace o... | foto: DinSäkerhet.se

STOCKHOLM/PRAHA Ačkoliv Švédsko nebylo více než dvě stě let ve válce, jeho vláda se po více než padesáti letech rozhodla, že musí připravit veřejnost na hrozbu války. Vydala tak příručku, která učí obyvatele základy branné výchovy. Přidává však i přípravu na hybridní válku, propagandu, či teroristické útoky.

„Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace o tom, že se odboj stahuje jsou falešné,“ stojí ve švédské brožuře, kterou vláda vytvořila, aby připravila obyvatele země na válečný konflikt.

Švédská administrativa začne rozesílat dokument nazvaný „Když přijde krize nebo válka“ v průběhu příštího týdne do všech téměř pěti milionů domovů v zemi. Podle agentury Reuters tak vláda činí kvůli nevyzpytatelnému chování Ruska v Baltském moři.

Snímek z anglické verze současné švédské příručky.

Snímek z anglické verze současné švédské příručky.

„Musíme být připraveni odolat různým typům útoku vedeným proti naší zemi. I dnes se odehrávají útoky proti našim IT systémům a objevují se pokusy ovlivnit nás falešnými informacemi. Můžeme být ovlivněni konflikty v našem regionu,“ stojí ve dvacetistránkové brožuře.

Příručka ukazuje Švédům, jak je důležité v případě krize mít pitnou vodu, či hygienické potřeby, nebo že je nezbytné odolávat cizí propagandě. Připomíná, jak zní zvukové varování před útoky, či že je dobré mít zásobu konzerv a trvanlivých potravin.

Podobné brožury byly distribuovány v neutrálním Švédsku v roce 1943 během druhé světové války. Aktualizovaná vydání byla veřejnosti zasílání pravidelně až do roku 1961 a úředníkům až do roku 1991. Za posledních 27 však žádná podobná publikace nevyšla.

Snímek ze švédské příručky z období studeené války.

Snímek ze švédské příručky z období studeené války.

Autoři publikace ze Švédské civilní agentury pro nepředvídané události spadající pod ministerstvo obrany však neuvedli, odkud by potenciální útok měl přijít. „I přesto, že je Švédsko bezpečnější než většina zemí, objevují se hrozby,“ uvedl pro média šéf agentury Dan Eliasson.

Mimo klasickou brannou výchovu však příručka přináší i aktualizační prvky. Autoři doporučují si například ověřovat zdroje všech informací a varují, že některé „státy a organizace se již snaží ovlivnit naše hodnoty a jednání...a snížit tak naši odolnost a vůli se bránit.“

Příručka připomíná, že v případě válečného konfliktu je „každý povinen pomoci a každý je potřebný pro totální obranu“ Švédska. Kdokoliv ve věku od 16 po 70 let „může být povolán, aby se pomáhal v případě válečné hrozby, nebo války“. Švédsko však nebylo ve válce více než dvě stě let.

Publikace vyšla v době zintenzivnění debat ohledně zapojení Švédska do NATO. Situace ve Švédsku a dalších severoevropských zemích je napjatá od ruské anexe Krymu v březnu roku 2014 a občasné narušení vzdušného prostoru ze strany Ruska rozhodně na klidu nepřidává. Rusko však jakékoliv narušení popírá, či na ně nereaguje.

Země v roce 2016 zvrátila dosavadní trend škrtů v rozpočtu na obranu a začala naopak podíl na zbrojení zvyšovat. V loňském roce také zorganizovala největší vojenské cvičení za posledních pětadvacet let. Mimo jiné plánuje i spolupráci s Dánskem na boj proti ruským kyberútokům.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...