Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Marsu přistál druhý stát světa. Čínský modul umí nahlédnout až 100 metrů pod povrch planety

Čínský modul Ču-žung přistál v sobotu 15. května 2021 úspěšně na povrchu Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský modul Ču-žung přistál v sobotu 15. května 2021 úspěšně na povrchu Marsu. | foto: ČTK

PEKING/PRAHA  Čínský vesmírný modul úspěšně přistál na planetě Mars. Oznámila to státní agentura Nová Čína s odvoláním na čínský národní vesmírný úřad CNSA. Modul obsahuje robotické vozítko, které by mělo zkoumat povrch planety.

„Čína poprvé zanechala stopu na Marsu,“ uvedla agentura Nová Čína. Přistání na Marsu označila za důležitý krok v čínském vesmírném programu. 

Čínský modul vstoupil do atmosféry ve výšce 125 kilometrů a okamžiky, které následovaly byly podle agentury Nová Čína „nejriskantnější fází celé mise“. Nejprve se roztáhl padák o rozloze 200 metrů čtverečních, poté následoval zážeh brzdící rakety, která zpomalila rychlost téměř na nulu. Modul se chvíli vznášel asi 100 metrů nad povrchem Marsu, aby identifikoval překážky a samostatně našel místo přistání. Nakonec bezpečně přistál na povrchu na všechny čtyři nohy, popisuje agentura AP. Po rozložení solárních panelů a antény trvalo dalších 17 minut, než zpráva o úspěšném přistání dorazila na 320 milionů kilometrů vzdálenou Zemi, uvedl Reuters.

Modul Ču-žung (v anglickém přepisu Zhurong) přistál na Marsu v jednu hodinu v noci středoevropského letního času. Sonda Tchien-wen-1 je na oběžné dráze rudé planety od 10. února. Její jméno znamená „nebeské otázky“. Pochází z básně napsané ve třetím nebo čtvrtém století př. n. l. Vozítko dostalo jméno po starém čínském bohovi ohně. Aparatura se skládá z vlastního tělesa sondy a kuželovité přistávací kapsule.

Podle plánu se měl po čtyřech minutách a 44 sekundách se ve výšce čtyř kilometrů nad povrchem Marsu otevřít padák. Za dalších 41 sekund se ve výšce tří kilometrů od spodní části kapsule oddělit tepelný štít. Po dalších 45 sekundách se jeden a půl kilometru nad povrchem planety oddělit kryt kapsule i s padákem. Přistávací modul poté měl podle plánu sestupovat rychlostí 95 metrů za sekundu. Sto metrů nad povrchem Marsu se měl zažehnout brzdný raketový motor.

Čína se po sobotním úspěšném dobytí rudé planety stala po Spojených státech...
Test čínského roveru

Po dosednutí modulu se z něj má vyklopit rampa, po které sjede vozítko Ču-žung. Předtím ovšem musí rozložit solární panely a vyklopit kamerový a anténní nástavec. Mars je v současnosti vzdálený od Země necelých 317 milionů kilometrů. Pozemský rádiový signál k němu dorazí za něco přes 17 a půl minuty. Do přistávacího manévru se proto nedá ze Země zasahovat.

Vozítko Ču-žung váží 240 kilogramů. Na délku má tři, na šířku 2,6 a na výšku 1,85 metru. Pohybuje se na šesti kolech. Po povrchu Marsu se může pohybovat rychlostí 200 metrů za hodinu, napsala agentura DPA. Mělo by vydržet pracovat nejméně 90 marsovských dní neboli solů. Pokud se mu v nepřátelském prostředí planety nestane něco zlého, může tuto dobu několikanásobně překročit.

Většina úkolů roveru Ču-žung se týká geologie Marsu, veze šest vědeckých přístrojů. Nejdůležitější je mikrovlnný radar nasměrovaný do země. Umožní vozítku nahlédnout až 100 metrů pod povrch. Kromě něj má Ču-žung i detektor magnetického pole, meteorologickou sondu a laserový spektrometr k určování složení hornin a minerálů. Celé to doplňují dvě kamery.

CNSA vybrala pro přistání planinu Utopia Planitia. Jde o kráter po dopadu cizího tělesa. Jeho průměr je 3300 kilometrů. Jedná se o největší známou takovou strukturu ve Sluneční soustavě. V kráteru už v roce 1976 přistála americká sonda Viking 2.

Podle radarových měření americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter z roku 2016 by se pod povrchem kráteru mohlo ukrývat značné množství ledu. Jeho objem by mohl odpovídat zhruba 1,2násobku objemu Hořejšího jezera v Severní Americe. Krajina uvnitř kráteru se místy opravdu podobá některým oblastem na naší vlastní planetě, z nichž je podzemní led zdokumentován.

Čínský rover

Kráter má i kuriózní kulturní význam. Tvůrci amerického seriálu Star Trek do něj umístili loděnice, ve kterých bude jednou budovat svá obří kosmická plavidla fiktivní Spojená federace planet.

Čína se po sobotním úspěšném dobytí rudé planety stala po Spojených státech teprve druhou zemí, která provoz roveru na Marsu zvládne. Po USA a SSSR je třetím státem schopným realizovat na rudé planetě měkké přistání. CNSA poslouží let k získání zkušeností pro plánovanou misi s návratem vzorků na Zemi. Počítá s ní ve třicátých letech. Ču-žung je už šestým vozítkem, jež na Marsu přistálo. Úplně první patřilo k sovětské sondě Mars 3. Ta dosedla na povrch rudé planety v roce 1971. Sověti však dvacet sekund po přistání ztratili se svou sondou kontakt. Prvním úspěšným vozítkem se tak stal americký rover Sojourner. Na Marsu přistál v roce 1997. Následovala ho dvojice identických amerických roverů Spirit a Opportunity v roce 2004. Po nich to byly ještě Curiosity v roce 2012 a Perseverance v roce 2021. Poslední dva rovery jsou stále aktivní a plní svůj vědecký program.

Sezona 2020/2021 je na Marsu obzvlášť rušná. K planetě dorazila kromě čínské a americké aparatury i sonda Hope (al-Amal) Spojených arabských emirátů. Ta však nedisponuje vlastním roverem a spokojí se s měřením z oběžné dráhy.

Průměrná teplota na Marsu je -63 stupňů Celsia. Atmosférický tlak odpovídá jen asi šesti procentům pozemského, gravitace zhruba 38 procentům. Na planetě nemůže v současnosti existovat tekutá voda, dle množství důkazů tomu však kdysi bylo jinak. Zda byl na Marsu i život, zbývá teprve zjistit.

,

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...