22. března 2017 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chtěl jsem do důchodu za vnoučaty.‘ Do Trumpova týmu Tillersona dotlačila žena

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson se svou ženou Rendou St. Clairovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí USA Rex Tillerson se svou ženou Rendou St. Clairovou. | foto: Twitter: @ejspguitar0

WASHINGTON/PRAHA S nezvyklou otevřeností odhalil americký ministr zahraničí Rex Tillerson detaily vlastní cesty do funkce v administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Po šéfování diplomacii prý netoužil. Byla to jeho manželka Renda St. Clairová, která jej přiměla, aby Trumpovu nabídku přijal.

Rex Tillerson, který stál dlouhá léta v čele ropné společnosti ExxonMobil, se o své váhavosti svěřil v interview pro server Independent Journal Review (IJR), nepříliš známou platformu založenou před pěti lety dvojicí bývalých členů Republikánské strany.

„Nechtěl jsem tuhle práci. Nevyhledal jsem ji. Moje žena mi řekla, že mám předpoklady ji dělat,“ uvedl v rozhovoru pro IJR, který vznikl při jeho turné po třech asijských velmocech - Jižní Koreji, Japonsku a Číně.

S Donaldem Trumpem se ministr před jejich první schůzkou v mrakodrapu Trump Tower nikdy nesetkal. Náplní prvního setkání navíc měla být pouze konverzace „o světě“ a zkušenostech Tillersona po letech práce v čele ropného gigantu.

„Když se mě po našem rozhovoru zeptal, jestli chci být ministrem zahraničí, šokovalo mě to,“ řekl pětašedesátiletý byznysmen, který se po čtyřicetileté kariéře v Exxonu pomalu chystal do důchodu. „Představoval jsem si, že budu trávit čas se svými vnoučaty na ranči,“ dodal rodilý Texasan.

Po návratu domů mu ale jeho žena Renda se zdviženým ukazováčkem řekla: „Říkala jsem ti, že s tebou Bůh ještě neskončil.“ Tillerson je rád, že jej do funkce „dotlačila“. „Tohle je to, co mám skutečně dělat,“ popsal svůj obrat.

Tajnůstkářský kvůli Rusku

Interview vyšlo ve středu několik hodin před schůzkou ministrů zahraničí koalice 68 států v boji proti Islámskému státu (IS). Významné jednání je bráno jako nejdůležitější test schopností ministra, který podle mnohých expertů naopak není tím pravým pro svůj post, jak napsal britský deník The Guardian.

Připomíná, že byl Tillerson vynechán při několika důležitých zahraničněpolitických rozhodnutích Trumpovy administrativy, především ohledně vydání kontroverzního protiimigrantského příkazu. Kritiky se šéf diplomacie dočkal i kvůli tomu, že na své asijské turné nevzal žádné novináře, pouze žurnalistu IJR.

Rex Tillerson a jihokorejský ministr zahraničních věcí Yun Byung-se v na...
Rex Tillerson a jihokorejský ministr zahraničních věcí Yun Byung-se v na...

Obhajoba ministerstva zahraničí byla postavena na tom, že chtělo ušetřit náklady na cestu. V rozhovoru pro IJR ale Tillerson přidal, že se chce tisku spíše vyhýbat, pokud nebude mít specifickou zprávu, kterou by chtěl veřejnosti sdělit. „Nejsem člověk, který potřebuje mediální pozornost. Vím, že je důležité zpravovat o tom, co děláme, ale jedině tehdy, kdy bude skutečně potřeba něco učinit,“ vysvětlil svůj postoj.

Americká diplomacie se musí od úterý potýkat také s kritikou rozhodnutí vynechat první setkání ministrů zahraničí NATO v Bruselu na začátku dubna. Místo toho má být ministr přítomen na Floridě při první americké návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Vynořily se i spekulace, že má Tillerson v plánu odcestovat na návštěvu Ruska. O svých kontaktech na Rusko však nechtěl v rozhovoru s IJR hovořit. „Byl tak tajnůstkářský, že jsem jeho odpovědi na ruskou otázku raději ani nevydal,“ popsal reportér IJR.

Mluvčí ministerstva Mark Toner v úterý trval na tom, že je Trumpova administrativa stoprocentně angažovaná ve věcech Severoatlantické aliance. „S většinou ministrů členských států se setká ve středu na jednání o boji proti IS,“ uvedl pro agenturu Reuters o Tillersonově programu Toner s tím, že jeho resort už navrhl nové termíny pro schůzku NATO.

fasJakub Fajnor
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz