Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bulhaři nechtějí být vyobrazeni jako záchod

Svět

  15:40
BRUSEL - Bulhaři ostře kritizují výzdobu českého předsednictví v Radě EU. Umělecký projekt Davida Černého Entropa, který Češi darovali EU, vyobrazuje Bulharsko jako turecký záchod. Je to velmi urážlivé, řekla bulharská mluvčí Betina Jotevová.

Bulharsko v plastice Davida Černého foto: Lidovky.cz

Na bulharské ministerstvo zahraničí v Sofii se v této souvislosti vydal český velvyslanec Martin Klepetko. Podle české diplomacie má vysvětlit, že se jedná o umělecké dílo. "A jakkoli je svérázné, jeho základem je humor, nikoli zlý úmysl," řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Prohlédněte si prezentaci všech zemí s vysvětlením (pdf soubor)

Bulharská mluvčí Jotevová prý už vyjádřila nesouhlas českým diplomatům a ještě dnes by ambasáda měla českému stálému zastoupení odeslat i oficiální protestní nótu. Jotevová nicméně zdůraznila, že si nemyslí, že by kvůli tomu mohly být nějak poškozeny česko-bulharské vztahy.

Čtěte také: Černého dílo nedělalo 27 lidí, řekl Vondra LN

Entropa

Kontroverzní umělecký projekt, který vznikl pro sídlo Rady EU v Bruselu, údajně nevytvořilo společně 27 umělců ze všech zemí unie. Vicepremiér Alexandr Vondra řekl LN: "Nevěděl jsem to. Žil jsem v domnění, že jde o projekt těch 27 lidí. David Černý mi to řekl až včera večer. Bylo to pro mě překvapení. Respektive šok," sdělil Vondra.

Vondra zároveň přiznal, že mystifikace s autorstvím díla staví českou vládu do nepříjemné situace. Česko si "krylo záda" právě tím, že se na něm podílí umělec zastupující vždy svůj vlastní stát, a tudíž že kontroverznější části skládačky - například Bulharsko vyobrazené jako turecký záchod - nemohou být prezentovány jako české vidění dané země.
Bulharsko
David Černý v oficiálním propagačním materiálu mimo jiné napsal: "Umělecký projekt vzniklý při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropy se snaží ukázat celek Evropy z úhlu pohledu 27 umělců z jednotlivých členských států EU. Jejich projekty spojuje hravá analýza národních stereotypů, ale i schopnost originálně charakterizovat vlastní kulturní identitu."

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.