Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bulharka neobstála při 'grilování', eurokomisařkou možná nebude

Rumjana Želevová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumjana Želevová | foto: Reuters

BRUSEL Šance bulharské kandidátky na eurokomisařku Jeleny Želevové na zvolení jsou po dnešku zase o něco nižší. Bývalá bulharská ministryně zahraničí v úterý svým vystoupením nepřesvědčila velkou část zákonodárců z jednoho z výborů Evropského parlamentu.

Socialističtí europoslanci dnes dokonce požádali šéfa Evropské komise José Barrosa, aby vyjasnil finanční záležitosti Želevové, jejíž manžel mimo jiné bývá obviňován z napojení na organizovaný zločin, jinak prý budou muset odmítnout její nominaci, a tedy i celou navrženou podobu nové Evropské komise. O jejím osudu má parlament hlasovat 26. ledna.

Socialistům a dalším parlamentním frakcím vadí působení Želevové ve společnosti Global Consult. Bulharská kandidátka tvrdí, že firmu opustila již před rokem 2007, tedy předtím, než začala působit v politice, ale poslanci mají informace, že byla vlastníkem společnosti až do roku 2009. To ale nepřiznala v dotazníku, který musel europoslancům odevzdat každý ze 26 kandidátů na eurokomisaře, včetně českého Štefana Füleho.

Socialisté přitom trvají na tom, aby majetkové poměry Želevové prověřila i právní služba Evropského parlamentu, a nehodlají přijímat žádná rozhodnutí, dokud se tak nestane. "Nepřesvědčila nás ale ani svou znalostí přidělené oblasti. Její odpovědi nebyly relevantní," sdělil dnes ČTK socialistický europoslanec Hannes Swoboda.

Problémy má i litevský kandidát
Želevová má však i svoje obhájce, především pak největší, lidoveckou frakci, jejíž je kandidátkou. Šéf lidovců, francouzský europoslanec Joseph Daul dnes označil úterní slyšení Bulharky v Evropském parlamentu za "štvanici". "Rád bych viděl, aby se určité politické skupiny přestaly chovat nezodpovědně a zachovaly si aspoň zbytek slušnosti," uvedl v tiskovém prohlášení.

Daul evidentně naráží na porušení jednacího řádu, které se ve výboru odehrálo. Europoslankyně, která schůzi výboru řídila, dala prostor jedné z bulharských liberálních poslankyň, která však není členkou příslušného výboru. Ta poté Želevovou obvinila, že lže o svém působení ve společnosti Global Consult, kterou údajně vlastnila do dubna 2009. Mezi poslanci navíc dala kolovat spis, který napadal bulharskou kandidátku. Někteří z členů výboru jej odmítli, ale někteří na něm "postavili" své otázky.

Parlamentní výbory by měly své stanovisko k jednotlivým kandidátům vydat 19. ledna a 26. ledna by pak měl Evropský parlament schvalovat celou Evropskou komisi. Ta by ovšem mohla projít některými změnami. Kromě Želevové totiž bude mít se svojí obhajobou problém i litevský kandidát Algirdas Šemeta, kterého rovněž odmítají socialisté.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...