9. října 2018 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bulharská policie kvůli vraždě novinářky prověřuje alibi Rumuna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
V Bulharsku byla zavražděna investigativní novinářka regionální televize TVN... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Bulharsku byla zavražděna investigativní novinářka regionální televize TVN... | foto: Reuters

Sofia Bulharská policie prověřuje Ukrajince s rumunským pasem ohledně případného spojení s brutální vraždou investigativní novinářky Viktorije Marinovové. Podle médií to sdělil v úterý Teodor Atanasov, šéf oblastního oddělení ministerstva vnitra v Ruse. Atanasov tak uvedl na pravou míru předchozí informace, které se objevily ve sdělovacích prostředcích, o tom, že byl zadržen rumunský občan podezřelý z vraždy novinářky.

Podle Atanasova policisté prověřují alibi tohoto muže, ale vyšetřování s cílem odhalit pachatele vraždy bez přerušení pokračuje. Prověřováni jsou především lidé mající sklony k takovým činům, jaké byly spáchány na Marinovové.

Její tělo se našlo v sobotu v severobulharském městě Ruse, kde novinářka regionální televize TVN žila. Vyšetřovatelé dosud pracují se všemi možnými verzemi spáchání vraždy; žena byla před smrtí znásilněna, surově bita a škrcena. Vyšetřovatelé zatím považují za méně pravděpodobné, že by trestný čin souvisel s novinářskou prací oběti.

Bulharští policisté na místě činu vyšetřují vraždu novinářky.
Lidé zapalují svíčky, aby uctili památku zavražděné bulharské novinářky...

Zločin vyvolal rozhořčení nejen v Bulharsku, ale i v zahraničí a také výzvy k pečlivému vyšetření. Jedná se o třetí vraždu novináře v zemích Evropské unie za uplynulých 12 měsíců. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou. Letos v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku.

Některá bulharská média připomněla, že Marinovová při své práci upozorňovala na korupci a na podvody například s fondy EU. Jejím posledním příspěvkem byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří spolupracovali při zkoumání korupční aféry odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP. Město Ruse leží u Dunaje, který tvoří hranici Bulharska a Rumunska.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz