Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bulharská pravice vyhrála podle odhadů volby, ale bez většiny

Svět

  19:17aktualizováno  21:45
SOFIA - Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle prvních odhadů výsledků pravicová strana GERB expremiéra Bojka Borisova. V novém parlamentu ale nebude mít podle agentury Reuters nadpoloviční většinu. Po zveřejnění odhadů výsledků voleb začala v centru Sofie demonstrace, při níž se její účastníci dostali do potyček s policií.

Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle prvních odhadů výsledků pravicová strana GERB expremiéra Bojka Borisova. foto: ČTK

Podle průzkumů prováděných při odchodu voličů z hlasovacích místností by strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) měla obdržet přes 31 procent hlasů, zatímco Bulharská socialistická strana (BSP) přes 27 procent hlasů. V přepočtu na poslanecké mandáty by GERB měl obsadit 97 z 240 křesel v parlamentu, zatímco socialisté 85.

ČTĚTE TAKÉ:

Volby se konaly po demisi Borisovovy vlády, kdy počátkem roku zuřily masivní protesty kvůli vysokým účtům za elektřinu, které vystavily distribuční společnosti, včetně českých firem ČEZ a Energo-Pro.

Nespokojení Bulhaři bouřlivě projevovali svoje rozladění nejen nad chudobou, ale i nad politickými skandály, korupci a vysoké nezaměstnanosti. Ze 7,3 milionu obyvatel jich žije 1,5 milionu pod hranicí chudoby. Průměrná penze činí v přepočtu 3500 korun a průměrný plat 10 700 korun), což je méně než polovina unijního průměru.

Bojko Borisov

narodil se 13. června 1959 v městečku Bankja, které leží na západě Bulharska. Vystudoval Vyšší odbornou školu ministerstva vnitra se specializací protipožární technika a bezpečnost. Poté několik let přednášel na další odborné škole ministerstva vnitra.

- V 80. letech minulého století začal pracovat na ministerstvu vnitra, byl členem hasičského záchranného sboru. Po pádu komunismu v zemi si založil bezpečnostní agenturu, která se mimo jiné věnovala ochraně známých osobností. K jejím klientům se postupně zařadili například bývalý komunistický vládce Bulharska Todor Živkov nebo bývalý bulharský car a bývalý premiér Simeon Sakskoburggotski.

- V roce 2001 se na ministerstvo vnitra vrátil a z pozice státního tajemníka se stal velitelem policie. Velkou popularitu si získal tím, že osobně vedl zásahy proti pašerákům drog a zločineckým gangům, které přepadávaly auta na silnicích. Tvrdě také kritizoval skandály kolem spojení politiků a soudců s organizovaným zločinem a několikrát chtěl ze své funkce odstoupit kvůli pomalým soudům a nedostatečné legislativě.

- V roce 2005 Borisov kandidoval v parlamentních volbách za Národní hnutí Simeon II. (NDS II.). Mandátu se ale záhy vzdal, aby se mohl plně věnovat práci na ministerstvu. V září 2005 však funkci policejního velitele opustil na protest proti návrhu restrukturalizace ministerstva, po níž by podle jeho názoru jeho místo bylo zbytečné.

- V listopadu 2005 byl zvolen starostou hlavního města Sofie a v březnu 2006 byla zaregistrována Borisovova strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), která si za hlavní cíl určila boj s korupcí. V roce 2007 se GERB stal vítězem historicky prvních voleb do Evropského parlamentu v zemi a strana vyhrála eurovolby i v roce 2009.

- V červenci 2009 strana GERB zvítězila v bulharských parlamentních volbách se ziskem 39,7 procenta hlasů a Borisov se 27. července 2009 ujal úřadu premiéra. Vládu tehdy podpořila i extrémně pravicová strana Útok, pravicová Modrá koalice (SDS-DSB) a populistická strana Řád, zákon, spravedlnost.

Borisov slíbil reformu soudnictví, boj s korupcí a kriminalitou, vytváření pracovních míst a podporu zemědělství jako tradičního bulharského sektoru.

- Vláda si získala popularitu zkrácením veřejných výdajů a ráznými opatřeními proti korupci. Kabinet premiéra přečkal několik hlasování o nedůvěře, v roce 2011 čelil Borisov aféře s tajnou nahrávkou, která měla premiéra údajně usvědčit z toho, že ovlivňoval boj proti organizovanému zločinu. Vědecké analýzy ale pravost nahrávky zpochybnily.

- Letošní násilné protesty kvůli vysokým účtům za elektřinu, které vystavily distribuční společnosti, včetně českých firem ČEZ a Energo-Pro, ale Borisovova vláda neustála a 20. února podala demisi. Dnešní předčasné parlamentní volby ale strana GERB podle odhadů výsledků opět vyhrála.

- Borisov byl jednou ženatý a má jednu dceru. Po rozvodu žil s bankéřkou Cvetelinou Borislavovou. Před lety byl krátce trenérem bulharské reprezentace v karate.

Autoři: ,