19. února 2016 16:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bulharští dopravci zablokovali hranice. Mstí se tak řeckým zemědělcům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Poblíž hranic mezi Řeckem a Bulharskem stojí doprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poblíž hranic mezi Řeckem a Bulharskem stojí doprava | foto: ČTK

SOFIA Přímá silniční doprava mezi Bulharskem a Řeckem se v pátek zcela zastavila a je odkloněná přes sousední Turecko a Makedonii. Informují o tom zahraniční média. Stalo se tak poté, co rozhněvaní bulharští dopravci zablokovali všechny přechody mezi oběma zeměmi v odvetě za trvající blokádu společné hranice.

K té sáhli řečtí zemědělci, kteří tak protestují proti penzijní reformě své vlády.

Po hlavním silničním tahu přes přechod Kulata-Promachonas, který je pro dopravu uzavřen od úterý, v pátek bulharští řidiči kamionů blokádu rozšířili a poprvé zablokovali i dalších pět hraničních přechodů s Řeckem. Způsobili tak značné dopravní problémy, uvedla bulharská pohraniční policie.

Kvůli blokádě se na obou stranách hranice u přechodu Kulata-Promachonas vytvořily mnohakilometrové fronty stovek vozidel.

Řečtí zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany mezinárodních věřitelů, podle nichž musí vláda v Aténách oproti svým nynějším návrhům reformy ještě prohloubit.

Pro zemědělce plán vlády počítá se citelným zvýšením odvodů na důchodové pojištění a daně z příjmu. Podobné kroky se týkají i svobodných povolání. Vláda ovládaná především levicovou formací SYRIZA je kritizována, že reformy provádí hlavně na úkor těch odvětví, z nichž pocházejí voliči pravicové opozice.

Bulharský parlament v pátek kvůli blokádám dopravy na hlavních tazích v Řecku včetně hraničních přechodů schválil prohlášení, v němž vyzval Evropskou komisi, aby s Řeckem zahájila řízení kvůli porušení unijních předpisů. Zároveň žádá o zajištění volného pohybu zboží, kterému blokády řeckých zemědělců brání.

Premiér Bojko Borisov už ve čtvrtek Řecko obvinil, že se záměrně snaží Bulharsko tímto způsobem poškodit. Silniční doprava hraje v bulharské ekonomice díky nízkým provozním nákladům významnou úlohu.

ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz