Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý puč za rok. V Burkině Faso ničené islamisty se slavilo s ruskými vlajkami

Svět

  10:35
Prezident Burkiny Faso Paul-Henri Damiba, který byl sesazen při pátečním převratu zorganizovaném vojáky, souhlasil, že oficiálně podá demisi, což dříve odmítal. Uvedla to agentura AFP s odkazem na prohlášení náboženských a místních vůdců, kteří zprostředkovali jednání mezi pučisty a Damibou. Podle agentury Reuters šéf pučistů, kapitán armády Ibrahim Traoré, demisi přijal.

Podle zprostředkovatelů jednání Damiba „svou demisi sám navrhl, aby předešel střetům s vážnými lidskými i hmotnými následky“. Podle informací francouzské stanice RFI Damiba v neděli odjel z Ouagadougou, aby se uchýlil do sousedního Toga, které se podílelo na jednání mezi znepřátelenými stranami.

Podle agentury Reuters šéf pučistů Traoré demisi přijal. V neděli odpoledne armádní vzbouřenci uvedli, že se situace v zemi vrací pod kontrolu, a obyvatele vyzvali, aby se vrátili do zaměstnání a nepáchali násilí či vandalské činy. Pučisté také oznámili zrušení zákazu vycházení v noci či otevření leteckých hranic. Podle agentury Reuters byla situace v hlavním městě klidná.

V hlavním městě Burkiny Faso Ouagadougou oslavovali vojenský převrat i s ruskými vlajkami. (2. října 2022)

V sobotu večer se před francouzským velvyslanectvím shromáždili lidé, kteří před vchodem do areálu zapálili pneumatiky a házeli kamení na hlídkující francouzské vojáky. Demonstrace a útoky pokračovaly i v neděli a z areálu velvyslanectví byly vypáleny granáty se slzným plynem s cílem rozehnat protestující, uvedla agentura AFP. V sobotu se demonstranti shromáždili i před francouzským kulturním institutem. „Francouzský institut v Ouagadougou utrpěl vážné škody,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

Na protestech proti Damibovi a Francii měli podle agentury Reuters někteří účastníci ruské vlajky. „Chceme spolupracovat s Ruskem. Chceme, aby Damiba a Francie odešli,“ řekl jeden z demonstrantů. Armádní pučisté v sobotu prohlásili, že v boji proti islámskému terorismu budou hledat i jiné partnery, než jsou Francie a její spojenci.

Sesazený prezident Damiba se dostal k moci v lednu rovněž převratem. Lídři obou letošních pučů své jednání zdůvodnili špatným stavem národní bezpečnosti. Podle Traorého se Damiba nedokázal vzepřít islámským milicím. Burkina Faso má kontrolu nad asi 60 procenty svého území, uvádějí experti citovaní stanicí Al-Džazíra. Od získaní nezávislosti v roce 1960 zažila země osm úspěšných převratů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat