Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bush podle senátora klamal USA tvrzením o Attově jednání v Praze

USA

  22:21aktualizováno  22:47
WASHINGTON - Bývalý americký prezident George Bush mladší podle demokratického senátora Carla Levina americkou veřejnost před vpádem do Iráku uváděl v omyl neověřenými informacemi o pražském setkání strůjce atentátů z 11. září 2001 Muhammada Atty s iráckým agentem.

George W. Bush s manželkou Laurou foto: Reuters

Levin podle agentury AP uvolnil novou informaci o tom, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) před poukazováním na údajnou pražskou schůzku varovala. Carl Levin, který je předsedou senátního výboru pro ozbrojené síly, tvrdí, že CIA od zmiňování údajné pražské schůzky odrazovala v depeši z roku 2003.

ČTĚTE TAKÉ:

Levin obdržel od nynějšího šéfa CIA Johna Brennana dopis, v němž ředitel rozvědky potvrzuje, že žádný expert na boj s terorismem nebo agent FBI netvrdil, že by existoval důkaz o Attově pobytu v Praze. Podle Levina to je důkaz o tom, že Bush veřejnost klamal.

Bushova vláda přitom podle Levina využila nepotvrzených informací před útokem na Irák k tomu, aby v myslích Američanů propojila Irák s útoky v USA z 11. září 2001. A v tom uspěl, upozornil Levin s poukazem na průzkum veřejného mínění, podle kterého mnoho Američanů věřilo tomu, že irácký diktátor Saddám Husajn byl zapleten do útoků proti USA. „Samozřejmě, že spojitost mezi Saddámem a 11. zářím nebo Al-Káidou je fikce,“ řekl Levin.

O spornosti údajné pražské schůzky Atty s iráckým agentem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním v dubnu 2001 psal americký tisk už před lety. Například v roce 2004 deník The New York Times informoval, že CIA má stále hlubší pochybnosti o Attově schůzce v Praze.

Už tehdejší šéf CIA prý Levinovi napsal, že „by bylo velmi nepravděpodobné, že by Atta natolik riskoval setkání s jakýmkoli iráckým činitelem“ v době, kdy se rozvíjelo teroristické spiknutí vedoucí k ničivým útokům v New Yorku a Washingtonu.

V červnu 2004 kongresová komise pro vyšetřování útoků z 11. září uvedla, že podle ní ke schůzce Atta-Ání v dubnu 2001 v Praze nedošlo. Následujícího dne tehdejší viceprezident Richard Cheney řekl, že i když zpráva o Attově návštěvě Prahy „nebyla nikdy prokázána, nikdy nebyla ani vyvrácena“.

Přitom samotný Cheney v prosinci 2001 tvrdil před novináři, že setkání bylo velmi dobře potvrzeno. Levin k tomu řekl, že naopak o tom nebyl skoro žádný důkaz. Proti jediné nepodložené zprávě stála hromada dalších, které schůzku vyvracely. Cestovní a jiné záznamy ukazují, že Atta byl zcela určitě v USA v době, kdy údajně měl být v Praze.

Levin také citoval z knihy V labyrintu zpravodajských služeb bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka, který popsal, jak američtí činitelé vyvíjeli nátlak na českou kontrarozvědku, aby potvrdila, že k setkání došlo. „Bylo stále více a více jasné, že jsme nesplnili očekávání a neposkytli správný ‚zpravodajský výstup‘,“ citoval Růžka Levin. „Bez ohledu na nás použili naše zpravodajské informace k propagandistickým únikům do tisku. Chtěli vytěžit jistotu z nepotvrzeného podezření a použít ji jako záminku pro vojenskou akci,“ napsal dále Růžek.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...