Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Těžce nemocný alžírský prezident je opět hlavním favoritem voleb hlavy státu

Svět

  14:00
ALŽÍR/PRAHA - Prezidenti rádi tvrdí, že kandidují poprvé a naposledy, případně že tentokrát už to je skutečně poslední volební období, o ­něž se ucházejí. V klubu politiků, kterým odcházení činí nejen skutečné fyzické potíže, ale i ty metaforické, je i alžírský prezident Abd al-Azíz Buteflika. Minulou neděli šéf Buteflikovy politické strany Fronta národního osvobození (FLN) oficiálně oznámil, že stávající prezident bude v nadcházejících volbách opět kandidovat.

Alžírský prezident Abd al-Azíz Buteflika. foto: Reuters

Co na tom, že je 81letý Buteflika od mrtvice v roce 2013 upoutaný na kolečkové křeslo a má poměrně zásadní problémy s mluvením. Nevadí ani, že od mozkové příhody mnozí vnímají jako faktického prezidenta země Abd al-Azízova bratra Saída, jenž oficiálně zastává pouze post zvláštního poradce, a kritici o něm mluví jako o „oživlé mrtvole“.

I tak je Buteflika, rodák z­ Udždy, která byla v roce 1937, kdy přišel na svět, ještě součástí francouzského protektorátu Maroko, už teď považován za největšího favorita. A­ to se stal prezidentem poprvé v­roce 1999. Za jeho vlády skončila o tři roky později po více než deseti letech krvavá občanská válka, jež si v závislosti na zdrojích vyžádala 44 tisíc až 200 tisíc obětí.

Bez omezení

Prezidentské volby proběhnou v­Alžírsku 18. dubna. Jsou dvoukolové – pokud některý z kandidátů nezíská většinu hned v prvním kole, proběhne druhé. Počet prezidentských období ale alžírská ústava nijak nelimituje. V roce 2008 z­ní Buteflika vyškrtl omezení prezidentského mandátu na maximálně dvě pětiletá volební období a­v­hojně diskutovaných volbách v následujícím roce, jichž se zúčastnilo 74 ­procent voličů, zvítězil s drtivými 90 procenty hlasů.

Pravdu o Buteflikově zdravotním stavu zná jen hrstka jeho nejbližších, v kandidatuře jej nicméně vydatně podporuje loajální vládnoucí kasta obchodníků, odborů a armády, která stojí pevně na jeho straně. Už v­roce 2014, při předchozí prezidentské kampani, jež Buteflikovi zajistila čtvrtý mandát, se museli příznivci obejít bez ústřední figury. Buteflika se vlastní kampaně vůbec nezúčastnil a jeho místo zaujal bývalý premiér Abd al-Málik Silál. Po velkolepém vítězství pak silně indisponovaný staronový prezident nedokázal při skládání přísahy přečíst ani jeden celý odstavec.

Spatřen Angelou

O zdraví vůdce země si Alžířané začali dělat starosti už v roce 2006. Tehdy se téměř přestal objevovat na veřejnosti a odložené referendum o ústavní reformě vedlo veřejnost k přesvědčení, že Buteflika, navzdory veškerému popírání jakýchkoli zdravotních potíží ze strany prezidentského úřadu, trpí rakovinou žaludku nebo střev.

Posledním státníkem, s ­nímž se Abd al-Azíz Buteflika dokázal setkat, byla loni v září německá kancléřka Angela Merkelová. Dřívější schůzka s italským premiérem Giuseppem Contem a ­Merkelovou byla zrušena, stejně jako plánované setkání se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, jenž navštívil Alžír na dva dny v prosinci. Alžírský prezident měl podle oficiálního vyjádření chřipku. Křehká tělesná schránka ovšem podle oficiálních vyjádření stále ukrývá bystrou a plně funkční mysl. „Samozřejmě už nejsem tak fyzicky silný jako dřív. Nikdy jsem to před národem netajil,“ řekl podle alžírské tiskové agentury APS prezident. „Síla vůle, s­níž sloužím zemi, však zůstává pevná, na té se nezměnilo nic. A­ právě ona mi pomůže překonat obtíže spojené s mým zdravím.“

Jen těžko se ale může někdo divit, že hlavní protiargument opozičních kandidátů je právě Buteflikův zdravotní stav, jenž mu (podle nich) znemožňuje vykonávat prezidentskou funkci. Mezi nejvýraznější Buteflikovy oponenty budou v dubnu patřit bývalý premiér Alí Benflís, jenž kandidoval už v roce 2014 a skončil druhý, vlivný generál ve výslužbě Alí Ghádirí a lídr umírněné islamistické strany Hnutí společnosti za mír Abd ar-Razák Makrí.

Nebudou to ale mít snadné. Buteflika je nejdéle vládnoucím alžírským prezidentem a je také jediným v severní Africe, který před osmi lety ustál vlnu revolucí během arabského jara. Země se sice dotkl propad cen ropy, kvůli němuž se snížily státní dotace na palivo a další produkty a obzvlášť mladí lidé trpí vysokou mírou nezaměstnanosti. Buteflika ale už teď slibuje, že pokud bude znovu zvolen, provede v zemi politické, ekonomické a sociální reformy. A kdo by takovým slibům odolal? I když jejich strůjce v podstatě nedokáže vyslovit ani jejich názvy.