Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Byl by to nerovný, ale těžký boj. USA mají technologickou převahu, Írán by jim ale zatopil

Colin H. Kahl ze Stanfordské univerzity přišel v listu The Washington Post s předpovědí, jak by už za pár měsíců mohl na Blízkém východě začít masivní konflikt. Nejprve se množí provokace s tankery v Perském zálivu a Írán přitom zápolí s důsledky embarga na vývoz ropy, které přerušuje proud peněz do státní kasy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 22.6.2019 16:10

Zato íránská islámská revoluce je vyloženě banda lidumilů. :-))) ... a jejich spojenec je kdo jiný než Putin.

M. Němcová 23.6.2019 5:23

mně přijde, že Rusko je dnes spojencem všech v regionu, Izraelem počínaje a Iránem konče, nená zájem na tamních válkách.

M. Jindra 22.6.2019 17:42

Jestli jste Evropan, potom jste zapoměl na to, že Američané ve dvou světových válkách pomohli ukončit vyvražďování v Evropě. Na krádežích, znásilňování a vraždění se v osvobozované Evropě podílely jiné armády.

K. Husarek 22.6.2019 18:37

Jistě, už jste si to nastudoval v inkluzivním školství.....

J. Čermák 23.6.2019 6:59

Jestli neumíte psát bez urážení, raději nepište nic.

M. Němcová 23.6.2019 5:19

na krádežích , zásilňování a vyvražďování se podílely všechny armády, podle německé stuide třeba znásilňování v Německu poměru jedna třetina západní spojenci, dvě Sověti - a to je skutečně divné, vezmeme-li v potaz, že válka lidi nezušlechťuje a že to byli Sověti, ne jiní spojenci, kteří nesli většinu její tíže a také jen oni šli přes svou vypálenou zemi, kradli Němci jako straky a zabíjely všechny strany. a vsadím, že, podle toho co vyšlo najevo po dobytí Iráku, kradli i Američané, zejmén památky.

vy jste zapomněl, že to byly USA, kteréí na obou válkách vydělaly a že to bylo Rusko (SSSR), kdo za ně strašně platil... a s ním i Evropa.

P. Harabaska 24.6.2019 18:15

Jak píše jeden český básník v 19. století: Jeť sláva otců krásný šperk pro syny, však kdo chceš ctěn být, dobuď cti si sám.

M. Bárta 22.6.2019 18:55

Proto je tak obdivoval válekchtivý Havel. Pre něj i pro nynější Kalouskovu soldatesku z Pražské kavárny je každý den bez války smutný den.

F. Grimes 22.6.2019 22:51

Těch pár vesničanů co si v Americe stavěli vesnice jen tak vyvražďili desítky milionů indianů? :-O

To proti nim byl Hitler šupák. Jak to udělali?

M. Němcová 23.6.2019 5:26

Udělali to střelnými zbraněmi, zabíjením i en a dětí a vypalováním vesnic a taky šířním chorob a alkoholu.

nebo jste si dodnes myslel, že indíánská populace klesla po bílé expanzi na asi deset procent původního počtu jen tak pro nic za nic?

F. Grimes 24.6.2019 7:18

Ha, lžete. Nebo neznáte historii. Nějaké potyčky byly, ale z obou stran. Drtivá většina indiánů zemřela kvůli nemocem na které neměli protilátky. Až Kolumbus tam přivezl koně, a do té doby nebyli indiáni zvyklí žít se zvířatama. Od nich pak chytli mnoho nemocí. A neštovice byly pro ně asi největší rána.

S Evropanama spíš vymenovali zboží - hlavně kožešiny.

Taky indiáni mezi sebou valčili, a když s Evropanama vyměnili pušky za kožešiny, sami šli vymlátit sousední indiánskou vesnici.

Když budete mít tak silný názor na něco, měla byste si o tom aspoň přečíst knihu nebo pár článků.

M. Němcová 24.6.2019 10:25

O nemocích jsem psala. potyčky , kdy zlodeji půdy vyhánejí místní nejsou potyčky je to válka.

co píšete je klasické popírání a klasické tvrzení, že oběti i zločinci jsou v podstatě stejní, před něčím podobnýkm v jiné souvislosti varoval u,ž BENEš a jsme toho dnes svědky.

vyměnovali zboží - za flašku alkoholu znak na podvodnou smlouvu, kterou bílí szejně neměli v pmyslu dodržet, dobrý obchod.

já doporučuju vzdělávat se v této veci vám.

F. Grimes 24.6.2019 11:42

No ale tak nemoce mohli za víc jak 99% těch úmrtí. Během jen 10 let jejich populace klesla o 90%. A to bylo v době než se vědělo co jsou bacily, viry, atd.

I kdyby vymenovali za alkohol, tak by to byl ferovej obchod. Taky si občas vymenuji peníze za alkohol a necítím se podveden. Berete indiány jako nesvepravne hlupáky, se kterými je třeba zacházet jako s dětmi. Taky očekáváte že evropané kteří žili před několika sty lety, bez základního vzdělání, by měli mít stejné morální hodnoty jako vy dnes. Od indiánů už to neočekáváte. Každopádně indiáni vymenovali hlavně kovové předměty. Nože, pušky, hrnce, atd. Ne alkohol. Např Manhattan vyměnili za několik lodí plných zboží. Hlavně skleněné korálky, ale i domácí zvířata, a spoustu kovových předmětů.

Celá Kanada byla založena na obchodu s kožešinami, kde s indianama vymenovali pušky za bobří kožešiny, a žádné válčení nebylo.

P. Harabaska 24.6.2019 18:19

Však se také Evropané (tuším Holanďané) chlubili, jak lacino od Indiánů koupili ostrov Manhattan (dnes New York), totiž za volskou kůži. Nařezali ji na úzké proužky a kam až řemen dosáhl, byla půda jejich. Dnes se tomu říká podvod. Ale na druhé straně dějinné zkušenosti inspirují ke způsobu jednání i dnes.

J. Jurax 23.6.2019 14:25

Ehm ... nepletete si evropské osídlování severní Ameriky s počátkem evropského osídlování Austrálie?

J. Vyrobík 22.6.2019 15:54

Je otázne,jestli ten boj je nutný,nebo je to opět jeden z výstřelků US válečné mašinérie...

M. Bilkova 22.6.2019 22:55

To je jen výmysl bláznivého exibicionisty Trampa.Každý národ má,co si zvolil.Koukněte na Zemana!My máme dementního alkoholika.

M. Jindra 22.6.2019 15:28

Organizace protiamerických teroristických akcí v různých zemích, nesoucí ideologickou stopu Íránu je pro USA výzva. Na co asi Írán obohacuje uran? Není na co čekat, když Írán uvádí, že má rakety určené k likvidaci letadlových lodí, je nutno to vyzkoušet a technologickou převahu potvrdit. Jinak se po KLDR stane Írán další jadernou mocností, která si s americkým vlivem a sankcemi vytře pozadí.

P. Min 22.6.2019 14:44

Kdyby měli amíci technickou převahu ve Vietnamu, asi by to dopadlo jinak. Že

R. Zahler 22.6.2019 14:51

Dnes už ,-)i v tom Vietnamu pokročili o kus dál. Takže by to bylo asi stejné !!

P. Min 23.6.2019 4:36

No, jde o to, zda se Vietnam s někým jako kamarádí. :)

J. Jurax 22.6.2019 15:39

Oni ji měli, ale z různých důvodů ji naplno nevyužili.

P. Min 23.6.2019 4:46

Já vím. Napsal jsem to tak nějak proto, aby mi známé firmy vynadali.. Protože ti normální znalci pokyvují hlavami. Jakože proč to amíci zabalili, když ta vietnamská ofenzíva vlastně začala krachovat a už jim docházelo vše. Do Saigonu pronikli vlastně pouze malé skupinky. No, zatím to obě strany konfliktu jako moc nezveřejňují.

M. Němcová 23.6.2019 5:30

z jakých například ji nevyužili?

J. Jurax 23.6.2019 14:20

Zjednodušeně - hlavním bylo domácí veřejné mínění, které válku přestalo podporovat a posléze donutilo vládu ke stahování amerických vojsk. Jihovietnamská armáda sama pak nebyla schopna ubránit svou zemi před armádou severního Vietnamu. Bombardování severního Vietnamu jako základny Vietcongu nebylo také z důvodu veřejného mínění prováděno dostatečně soustavně, masově a efektivně. Válka se nedá vyhrát, trpí-li jedna strana humanitárními ohledy k nepříteli, jež znemožňují efektivní využití technické převahy.

Severní Vietnam vyhrál mediální válku, využiv vlny pacifismu a levicových sympatií nejen v USA.

Dalo by se říct, že válka byla prohrána doma v USA na demonstracích aktivistů. A postojem některých celebrit s velkým mediálním vlivem. Víte, komu se říkalo Hanoi Jane?

M. Němcová 23.6.2019 23:03

no tou stranou, která trpěla humanitárními ohledny naštěstí ta americká nebyla.

O nedostatečné soustavnosti bombardování Vietnamu lze také pochybovat, už proto, že dodnes chemické zbraně proti občanům té země a proti jejich krajině užité, nejen že zanechalo dodnes nezacelené jizvy v přírodě, ale také dodnes znamená nárůst onemocnění rakovinou a výrazný nárůst porodu těžce deformovaných dětí.

Jihovietnamská armáda, tedy armáda loutkového státo nebyl s to dosáhnout ničeh o, to máte pravdu, zejména, když proti ní stáli její vlastní občané- podporovatelé nebo přímo členové vietkongu.

ano, i americké veřejné mínění přispelo, ale nic se nebojte, tomu dnes čelí vznik profesionální armády, která nabízí chudým možnost získat aspoň nějak vzdělání a budoucí prosperitu a vyšší střední třída natoř lidé bohatí a vlivní se nemusejí bát, že jejich děti skončí na bojištích těch agresivních a jejich vlastí v jejich prospěch rozpoutaných válek, takže je to zase tak moc nezajímá.

R. Zahler 22.6.2019 14:41

Také se mohlo stát že ho Ušákům Peršani hackli a pak si ten dron navedli jako hliněnýho holuba na střelnici - už to tady bylo a zrovna u toho nejtajnějšího, neviditelného ... a dokonce si s ním sedli na svém letišti - možná proto bylo tak rychlé odvolání trestního commanda, co kdyby to začalo lítat zpět ... :-)))

P. Huml 22.6.2019 15:34

Nebo si sestřelili vlastní dron a přemalovali si ho, aby mohli vykládat o úspěších armády?:-) Zdá se, že jste nejen odborník na komunistické Rusko, ale i na sunnitský Irán...

R. Zahler 22.6.2019 19:46

To byla samozřejmě nadsázka. Takže to neberte moc vážně ! ,-) Nesmíte to tak žrát ! :-)

K. Janyška 22.6.2019 13:58

Co to žvaníte, antiamerikanisté, tedy komouši ? Dzp.


Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...