Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byl to domácí terorismus, řekl k útoku na Kapitol šéf FBI. Vyvrátil domněnku, že události zorganizovala Antifa

Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí... | foto: Reuters

Washington Před americkým senátním výborem se v úterý řešil útok na Kapitol ze 6. ledna. Ředitel FBI Christopher C. Wray označil incident za domácí terorismus a dodal, že se podobné případy nebezpečně množí.

Od lednového útoku na Kapitol sice už uplynuly bezmála dva měsíce, stále však nepřestává zaměstnávat jednotlivé složky americké legislativy i exekutivy. V úterý se senátnímu výboru pro právní záležitosti zpovídal ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher C. Wray, který ve věci vede kriminální vyšetřování.

Situace v Kapitolu po odchodu demonstrantů.
Situace v Kapitolu po odchodu demonstrantů.

Během slyšení, které trvalo téměř čtyři hodiny, poprvé zazněla přesná definice toho, kdo přesně na Kapitol zaútočil.

„Akce z 6. ledna se účastnily tři skupiny lidí,“ uvedl Wray. „První, největší skupinu tvořili hlasití, ale mírumilovní demonstranti, kteří neporušili zákon. Druhou, menší byli lidé, kteří přišli s úmyslem mírumilovně demonstrovat (proti údajnému volebnímu podvodu – pozn. red.), ale nechali se strhnout silou okamžiku a dopustili se méně závažných přestupků, aniž by vnikli do budovy Kapitolu.“

O „domácím terorismu“ se dá podle Wraye hovořit pouze u třetí, zdaleka nejmenší skupiny, která „vnikla do oblasti Kapitolu, dopustila se násilí na pořádkových složkách a snažila se zabránit členům Kongresu, aby prováděli své ústavou stanovené povinnosti“. 

Minimálně část těchto jedinců měla útok plánovat dlouho dopředu a koordinovat dopravu či vybavení. Jejich cílem bylo narušit proces formálního potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách Wray, který byl do funkce dosazen prezidentem Donaldem Trumpem v roce 2017 a ve funkci zůstal i za vlády Joea Bidena, tak potvrdil tezi o předem připraveném útoku, který měla zosnovat skupina pravicových radikálů. 

Řeč Donalda Trumpa, kterou tehdejší prezident pronesl pár hodin před útokem, v něm podle výpovědi šéfa FBI sehrála spíše roli záminky.

Podporovatel Donalda Trumpa uvnitř budovy Kapitolu třímající konfederační...
Podporovatelé Donalda Trumpa šplhají na budovu Kapitolu. Nesouhlasí s výsledkem...

Ředitel FBI při senátním slyšení zároveň vyvrátil konspirační teorii, kterou po útoku šířili někteří podporovatelé bývalého prezidenta. Podle ní za útokem nestáli pravicoví radikálové, nýbrž levicoví extremisté z hnutí Antifa. „Nemáme žádné důkazy o anarchistických násilných extremistech či lidech hlásících se k Antifě ve spojitosti s 6. lednem,“ řekl na dotaz zákonodárců Wray.

Vyvrátil rovněž, že by se někteří účastníci protestu za Trumpovy stoupence pouze vydávali. FBI však podle něj podobná podezření nadále prověřuje.

Záhadná smrt

Řada otazníků ale i po senátním slyšení zůstala ve věci úmrtí policisty Briana Sicknicka, který byl členem kapitolské policie a zemřel druhý den po útoku. Podle původní verze byl Sicknick umlácen hasicím přístrojem. Nedávno se ale objevila jiná verze, která tvrdí, že šlo ve skutečnosti o útok „pepřovým sprejem na medvědy“ a Sicknick zemřel v reakci na něj. Ředitel FBI nepotvrdil ani nevyvrátil ani jednu z těchto variant.

„Ve věci (policistovy) smrti dosud probíhá vyšetřování,“ uvedl Wray. „Nejsme dosud ve fázi, kdy bychom mohli zveřejnit či potvrdit příčinu úmrtí.“ Jediná oficiální dokumentace k Sicknickově smrti uvádí, že policista zemřel „při výkonu služby“. Stal se tak již šestým policistou kapitolských sil v historii, kterého potkal podobný osud.

Podporovatelé Trumpa před americkým Kapitolem.

Podporovatelé Trumpa před americkým Kapitolem.

Nepokoje z 6. ledna, při kterých zahynulo pět lidí, podle Wraye nebyly ojedinělým incidentem.

„Problém domácího terorismu metastázuje po celé zemi již několik let a jen tak brzy neodejde,“ uvedl ředitel FBI s tím, že jen za jeho působení ve funkci se počet případů domácího terorismu více než zdvojnásobil. Největší hrozby podle Wraye pochází od příznivců ideologie bělošské nadřazenosti, kteří mají být „zodpovědní za nejsmrtelnější útoky posledních desetiletí“.

Na dotaz republikánského senátora Lindseyho Grahama, zda by neměl být vytvořen jasný a jmenovitý seznam domácích teroristických organizací, na kterých by vedle pravicových „Proud Boys“, kteří útočili na Kapitol, byla také levicová Antifa, Wray odpověděl nejednoznačně. Vytvoření podobného seznamu by jmenované organizace postavilo de facto naroveň islamistickým teroristům.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!