Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byl to prý "normální" samotář

Svět

  11:04
HESLINKY - Květiny a věnce, zapálené svíčky a vlajky stažené na půl žerdi. Tak včera Finsko uctilo památku obětí středeční střelby na střední škole v jihofinské Tuusule. Osmnáctiletý student PekkaEric Auvinen tam zabil osm lidí a poté obrátil svou legálně drženou zbraň proti sobě.

Obdivoval Hitlera. Pekka-Eric Auvinen (18) zastřelil osm lidí a poté sám zemřel. foto: You Tube

Následkům zranění později podlehl v nemocnici. „Tuusula bude mít jizvy na celý život,“ uvedl včera podle agentury AFP starosta města Hannu Joensivu. Finský premiér Matti Vanhanen vyhlásil včerejšek dnem státního smutku a po celé zemi byly slouženy mše. Škola, v níž student zastřelil ředitelku, zdravotní sestru a šest žáků, zůstane do konce týdne uzavřená.

Na čin, který plánoval, Auvinen upozornil již před několika dny. Pod přezdívkou „Sturmgeist89“ zveřejnil na serveru YouTube video výmluvně nazvané: „Jokela High School Massacre - 11/7/2007“.

Policie včera oznámila, že vrah po sobě zanechal dopis, ve kterém se loučil s rodinou. Jeho obsah ale nezveřejnila. Auvinen při střelbě ze své pistole ráže .22 palce (5,59 milimetru), kterou nazýval Catherine, vypálil 69 ran. Následky mohly být ještě horší - u sebe měl totiž 500 nábojů. Při svém řádění se prý také pokusil školu podpálit. Vyšetřovatelé v budově objevili hořlavinu, kterou mladík poléval podlahy a stěny.

Pekku-Erica Auvinena někteří obyvatelé Tuusuly popisují jako samotáře, podle jiných byl prý „normální“ chlapec, který nikdy nedělal problémy. Někteří další ale upozorňují na to, že student byl nadšenec pro myšlenku revoluce. Podle AFP proto není náhodou, že Auvinen svůj hrůzný čin naplánoval na výročí revoluce v Rusku z roku 1917. Obdivoval Adolfa Hitlera a mezi jeho oblíbené autory prý patřil Platón a Nietzsche.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat