Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kousek od střelby. Byla jsem hodiny zavřená v restauraci, říká dívka k útoku ve Štrasburku

Svět

  6:01
ŠTRASBURK/PRAHA - Elżbieta Dziuba byla ve Štrasburku jen na několik dní na stáži v Evropském parlamentu. Její návštěva francouzského města nedaleko hranic s Německem však nabrala nečekaný obrat, když v restauraci s přáteli zjistila, že jen pár bloků od místa, kde seděla, proběhl teroristický útok.

Police oblast ve Štrasburku, kde došlo ke střelbě, uzavřela. foto: Reuters

Lidovky.cz: Kde jste byla v momentě, kdy se na Kléberově náměstí začalo střílet?
Jsem ve Štrasburku jako stážistka v Evropském parlamentu. Po pracovní době jsme byli s přáteli v jedné z restaurací a slavili jsme narozeniny jednoho z kolegů. Byli jsme jen pár minut pěšky od samotného náměstí, kde došlo k tragédii.

Lidovky.cz: Jak jste se o události dozvěděli?
Jednomu z kolegů přišla zpráva, že se něco děje v centru města. O chvíli později zvonily mobily téměř všem. Zpočátku jsme nevěděli, co se stalo. Postupně jsme zjišťovali, že došlo ke střelbě, že zemřeli nějací lidé. Propukla panika, protože jsme měli jen útržky informací, například, že pachatel je stále na útěku. Báli jsme se, že by se něco mohlo stát i nám.

Voják hlídkuje u vánočních stánků před katedrálou ve Štrasburku.
Vánoční trhy ve francouzském Štrasburku, kde proběhla střelba.

Lidovky.cz: Museli jste v restauraci zůstat, nebo někteří lidé utekli pryč?
Museli jsme zůstat. Majitelé zareagovali velice pohotově a zamkli hlavní vchod. Osobně si myslím, že udělali velmi dobře. Měli jsme tak přehled, kdo je uvnitř, nikdo nemohl vniknout a upřímně většinu osazenstva tvořili stážisté.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste zůstali zavření?
Přibližně tak tři, tři a půl hodiny. Myslím, že bylo tak čtvrt na dvanáct. Ale nedokážu to říct přesně. Někdy v té době nám řekli, že situace je již více méně klidná. Že už lidé mohou jít domů, ale nebylo to potvrzeno policií. Navíc z mnoha restaurací kolem půlnoci museli všichni odejít kvůli zavírací době. Pro mě byl odchod jednoduchý, bydlím tady v centru, ale spousta stážistů musela jet autobusem za město a celé centrum bylo zablokované.

Lidovky.cz: Jaká byla atmosféra ve Štrasburku ráno?
Překvapivě bylo po ránu všechno klidné. Podle mě možná až příliš klidné. Opustila jsem byt relativně pozdě, téměř před polednem, ale na ulicích již byl ruch a všechno vypadalo jako v běžný den. Lidé šli do práce, obchody byly otevřené.

Lidovky.cz: Mluvili lidé o události?
Popravdě příliš ne. Ani v autobuse, ani v kavárně či v práci jsem si nevšimla, že by tato událost byla centrem zájmu. Lidé samozřejmě mluvili mezi sebou, ale ne o útoku. A myslím, že je to dobře. To, že vše vypadalo v pořádku, vám vlastně dodá pocit jistoty. Jediné, co mi připomínalo celou událost, byli policisté, kteří byli všude na ulicích. Jsem ale ráda, že se ve čtvrtek vracím domů. Řada přátel již odjela dřívějšími vlaky, aby nemuseli zůstávat ve Štrasburku déle, než je nutné.