Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Byla to chyba.‘ Zuckerberg se v Kongresu omluvil za zneužití dat při volbách

Svět

  20:54aktualizováno  22:40
WASHINGTON/PRAHA - Šéf Facebooku se omluvil před senátní komisí v americkém Kongresu za jednání společnosti a nedostatečnou ochranu uživatelů jím založené sociální sítě. Podle něj Facebook neudělal dost, aby zabránil zneužití dat firmou Cambridge Analytica a ruskou státní Agenturou pro výzkum internetu.

Facebook CEO Mark Zuckerberg před senátní komisí. foto: ČTK

„Byla to chyba a je mi to líto. Začal jsem s Facebookem, vedu ho a jsem zodpovědný za to, co se stalo,“ uvedl v úvodním projevu šéf a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg před senátní komisí v americkém Kongresu, kde vypovídal o úniku a zneužití dat uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica. 

Facebook bude odměňovat za informace o zneužívání dat uživatelů

„Je teď jasné, že jsme neudělali dost, abychom zabránili zneužití těchto nástrojů,“ řekl Zuckerberg. „Selhali jsme s Cambridge Analytica.“

Šéf Facebooku se již v pondělí na uzavřeném jednání sešel s několika senátory. Podle komentátorů se zakladatel sociální sítě s více než dvěma miliardami uživatelů snaží obnovit nejen důvěru veřejnosti, ale především chce odvrátit hrozbu vládní regulace, o které se v souvislosti se sérií skandálů stále hlasitěji mluví.

Zuckerberg před výborem vystoupil i kvůli návrhu zákona zvaného Honest Ads Act, jehož cílem je rozkrýt zadavatele reklam na webu tak, aby bylo jasné, zda za konkrétní reklamou nestojí přímo či nepřímo cizí země. Podobný zákon pro klasická média, jako jsou noviny, televize či rozhlas, v USA platí již několik desítek let, nově by se stejné podmínky týkaly i online prostředí.

Aby se Zuckerberg vyhnul dopadům zákona, spustila jeho společnost nový program odměn pro lidi, kteří nahlásí zneužívání dat na sociální síti. Odměna není omezena, bude stanovena podle závažnosti případu.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přichází na jednání senátní komise.
Mark Zuckerberg v doprovodu policie a ochranky v Senátu.

Šéf Facebooku vystoupil na prvním slyšení v úterý na společné schůzi právního a obchodního výboru Senátu. Právě tam se omluvil za nedostatečnou ochranu uživatelů Facebooku.

Facebook podle něj v současnosti zkoumá všechny aplikace, které shromažďují informace. Pokud dojde k porušení pravidel, aplikace bude odstraněna a všichni zasažení budou informováni.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg, kterého si v úterý američtí senátoři pozvali, aby jim vysvětlil, jak společnost pečuje o data uživatelů své sociální sítě, nechtěl sdílet se senátory, v jakém hotelu strávil noc na středu. Dick Durbin v reakci na to Zuckerbergovi řekl, že právě toto je soukromí.

Ve středu má ještě promluvit před výborem Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod. Zákonodárci od něj chtějí slyšet, jak provozovatel sociální sítě pečuje o soukromí a data uživatelů.

Facebook se stal terčem kritiky poté, co deník Guardian a televize Channel 4 odhalily praktiky společnosti Cambridge Analytica (CA), která měla od Facebooku získat data o 87 milionech uživatelů bez jejich souhlasu. CA to během Zuckerbergovy výpovědi na Twitteru popřela.

Facebook podle Zuckerberga okamžitě zablokoval přístup Cambridge Analytica k datům v momentě, kdy se o jejich zneužití dozvěděla z médií. 

Podle Zuckerberga v současnosti jeho zaměstnanci pracují na lepším zabezpečením před takovými aplikacemi a zkoumají ty, které již existují. Podle šéfa Facebooku by dnes již nebylo možné vytvořit takovou aplikaci, protože to sociální síť již neumožňuje. Zároveň upozornil i na fakt, že by lidé měli mazat aplikace, které nepoužívají.

Ovlivnění prezidentských voleb

Cambridge Analytica měla informace z facebookových profilů použít k nelegálnímu ovlivňování amerických prezidentských voleb a pomoci tak Donaldu Trumpovi k prezidentskému křeslu.

Dalším důvodem pro výslech šéfa Facebooku je i možnost ovlivnění amerických prezidentských voleb Ruskem.

„Byli jsme až příliš pomalí, abychom zachytili a odpověděli na ruské ovlivnění voleb. Snažíme se zlepšit,“ uvedl Zuckerberg. Zakladatel Facebooku přiznal, že ruská státní Agentura pro výzkum internetu vytvořila a propagovala přes tři tisíce reklam. Ty měly za cíl ovlivnit volby.

Zuckerberg před senátní komisí uvedl, že v současnosti již má Facebook daleko lepší systémy, které jsou schopné rozpoznat cílené reklamy. Navíc společnost efektivněji odstraňuje falešné profily. Minulý týden podle šéfa Facebooku odstranila společnost 270 účtů v Rusku, které byly napojeny na ruskou agenturu.

Zároveň se prý Facebook zabývá politickými reklamami a v budoucnosti bude vyžadovat daleko větší detaily od uživatelích, pokud je budou chtít šířit. Některé zaměstnance Facebooku podle slov Zuckeberga vyslýchal kvůli ruskému ovlivnění voleb i speciální tým FBI vedený Robertem Muellerem.

Celá záležitost měla pro Facebook negativní dopady. Během prvního týdne se akcie společnosti propadly o více než desetinu. Firma tak ztratila na hodnotě přes 40 miliard dolarů. Od začátku dubna se však akcie začínají znovu zvedat a během Zuckerbergova projevu vystoupaly na rekordní hodnotu od pádu z 23. března.

To však nebyl jediný z efektů, který únik dat měl. Začaly objevovat veřejné výzvy k mazání facebookových účtů k nimž se v minulém týdnu připojil i novozélandský komisař pro ochranu osobních dat James Edwards, který smazání účtu doporučil všem obyvatelům. Zda alespoň část z aktuálních více než dvou miliard uživatelů na největší sociální síť skutečně zanevře, se teprve ukáže.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat