Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to hloupá mise, řekl otec zabitého SEALa. Odmítl setkání s Trumpem

Svět

  17:16
WASHINGTON/PRAHA - Jeho synovi Williamovi se stala před měsícem osudnou zpackaná americká vojenská operace zamířená proti teroristům v Jemenu. Otec příslušníka elitní jednotky SEAL Team 6 Bill Owens následně odmítl setkání s prezidentem Donaldem Trumpem při příležitosti předání rakve s ostatky syna. Kritizoval také načasování zásahu a žádal řádné vyšetření incidentu.

Veterán Bill Owens s fotkou syna Williama, který zahynul při operaci své elitní jednotky SEAL v Jemenu. foto: AP/ČTK

Když přivezli mrtvého Williama „Ryana“ Owense zpět do vlasti, na letecké základně v Doveru ve státě Delaware na jeho vlajkou pokrytou rakev čekala jeho rodina v čele s otcem Billem Owensem. Návratu do Spojených států se účastnil i prezident Trump se svou dcerou Ivankou. Jinak nebyl přítomen téměř nikdo další, rodina zabitého vojáka si přála co největší soukromí bez přítomnosti médií.

První Trumpem nařízený úder: ‚Téměř všechno se pokazilo‘. Zahynul SEAL i 8letá Američanka

O přítomnosti prezidenta se Owens dověděl na poslední chvíli, když se s rodinou připravoval na cestu na letiště. „Omlouvám se, nechci se s ním potkat,“ řekl kaplanovi, který jej informoval, že je Trump na cestě do Delaware.

„Nechtěl jsem z toho dělat scénu, ale mé svědomí by mi nedovolilo hovořit s prezidentem,“ řekl v rozhovoru pro floridský deník Miami Herald. Spolu s některými vojenskými experty zpochybňuje nutnost zásahu speciálního komanda, který vedl k smrti jeho syna a téměř třicítky dalších, ozbrojenců i civilistů.

Jako armádní veterán má silné pochyby o správnosti postupu jak při rozhodnutí o vyslání komanda SEAL, tak při provedení mise, jež byla pro jeho syna tou poslední. „Chci, aby se to vyšetřilo. Vláda dluží mému synovi pořádné vyšetřování,“ cituje Owense list Washington Post.

Přesto úspěch?

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové je prezident Trump sám pro vyšetřování operace. „Nedovedu si ani představit, čím si musí otec procházet. Jeho syn je opravdový americký hrdina a za to mu budeme navždy dlužni,“ řekla Sandersová na obrazovkách televizní stanice ABC. Obhajovala ale mise jako úspěch. Přinesla prý velké množství důležitých informací a materiálů, které v konečném důsledku povedou k ochraně životů amerických i jiných občanů.

„Jako úspěch bych nepopisoval žádnou operaci, která vedla ke ztrátě života amerického občana,“ řekl americkému webu CNN republikánský senátor John McCain, který je sám veteránem a za svou kariéru se ocitl i v roli válečného zajatce.

William Owens byl mnohokrát vyznamenán, včetně dvou Bronzových hvězd za...
Nawar al-Awlakiová byla zasažena do krku a vykrvácela.

„Proč došlo k té hloupé misi právě v této chvíli, týden po inauguraci? Celé dva roky před tím v Jemenu nezasahovaly americké jednotky přímo v poli. Teď jsme zničehonic museli provést velkolepou ukázku našich sil,“ vyjádřil se kriticky o načasování úderu Owens.

Podle Sandersové zásah naplánovala ještě Obamova administrativa. Lidé z exprezidentova okolí ale podle Washington Post upozornili na to, že Obama nechtěl schválit úder, protože by to vedlo k přílišnému zapletení USA do konfliktu v rozvrácené arabské zemi.

První úder pod vedením nového prezidenta na konci ledna nešel vůbec podle plánu. Při přestřelce v táboře, kde se měli nacházet teroristé al-Káidy a cenné předměty a dokumenty, bylo zraněno několik amerických vojáků, z toho jeden vážně, zemřeli tři vysoce postavení členové al-Káidy a 14 jejich bojovníků. Umírali však i civilisté, mezi nimi ženy a děti. Obětí byla mimo jiné i osmiletá dcera (občanka USA) ve Spojených státech narozeného klerika Anwara Al-Awlakiho, jednoho z vůdců al-Káidy, který zahynul v Jemenu po úderu dronu v roce 2011.

„Oni (SEALové - pozn. red.) pak vtrhli do vedlejšího domu a postříleli všechny uvnitř, včetně žen. Podle našich předpokladů byla jejich cílem žena, o které se domnívali, že je s al-Káidou. My o ní jen víme, že to byla učitelka,“ řekl po úderu dědeček zabité Nasser al-Awlaki. Podle něj jeho dcera s malou vnučkou žily v jemenském hlavním městě San’á, odkud však utekly před těžkým bombardováním.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat