Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Byla to politická vražda.‘ Rodiče Kuciaka a jeho partnerky promluvili, zpochybňují práci policie

Muž v Bratislavě zapaluje svíčku za novináře Kuciaka a jeho snoubenku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž v Bratislavě zapaluje svíčku za novináře Kuciaka a jeho snoubenku. | foto: Reuters

BRATISLAVA/PRAHA Rodiče investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové promluvili o smrti svých dětí. Podle nich šlo o politicky motivovaný čin, který policie nevyšetří. Nemají totiž důvěru ve vyšetřovatele.

„Nevěřím policii ani politikům. Byla to politická vražda a Martinku nezabili náhodou, ale proto, že by zůstal svědek. Ona všechny Jankovy články četla, radila mu s korekturami a věděla i o zákulisí. Věděla víc, než bylo v článcích,“ řekla v pro MF Dnes Zlatica Kušnírová, matka zavražděné přítelkyně Jána Kuciaka.

K práci a schopnostem policejních složek je skeptický i Jozef Kuciak. Podle něj policie napáchala hodně chyb již po příjezdu na místo činu.

„Vyšetřování od začátku dost zpackali. Místo soudního znalce pozvali obyčejného patologa, na místě byl šéf protikorupční policie, která vraždy vůbec nevyšetřuje, lhali, že nešel do domu, když existuje video, kde je natočen, jak vchází dovnitř. Nevěřím tomu, že to policie vyšetří,“ vysvětlil otec Jozef.

Rodiče se jednoznačně shodují na tom, že jejich děti podle nich zemřely kvůli Jánově práci. Z domu prý nezmizely žádné cennosti ani mobilní telefony. Shodně pojmenovali smrt svých dětí jako politickou vraždu.

Policie před domem zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka.
Brňané se sešli na náměstí Svobody, aby uctili památku zavražděného slovenského...

„Určitě ta vražda souvisí s jeho prací, jsem o tom stoprocentně přesvědčen. Janko nikdy s nikým neměl žádný problém či konflikt. Tohle byla poprava, to je jasné. Jen netušíme, kdo to objednal,“ řekl Kuciak. Proč jeho syn zemřel, však vysvětlil nedokázal.

„On o tom, na čem pracuje, nikdy moc nemluvil. Alespoň ne před námi. Manželka se o něj hodně bála, on se vždy snažil nás uklidnit, že na Slovensku se mu nemůže nic stát, že prostě nejsme v Americe. A vidíte...“ vysvětlil Jozef Kuciak. 

V rozhovoru mluvili i o posledních momentech, kdy byli v kontaktu se svými dětmi. Na čase vraždy se však shodnout nedokázali. Podle Kušnírové byli zavražděni již ve středu večer, podle Kuciaka až ve čtvrtek ráno.

Dům v obci Veľká Mača, ve kterém Ján a Martina žili, si koupili loni v létě. Podle informací MF Dnes si na něj vzali hypotéku 57 tisíc eur, v přepočtu necelý milion a půl korun. Rodiče ho teď prodají nebo ho nechají propadnout bance. Není nikdo z rodiny, kdo by si přál se po smrti páru nastěhovat.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!