27. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Byli to dobří lidé.‘ Obec, kde žil zastřelený slovenský novinář, je v šoku

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | foto: Aktuality.sk

VEĽKÁ MAČA Ticho a smutek. Přesně tak je možné popsat atmosféru, která se v pondělí vznášela ulicí, kde žil zastřelený novinář Ján Kuciak se svojí snoubenkou. Po nešťastné události jsme se vydali do obce Veľká Mača, kde si dvojice plánovala společnou budoucnost a kde místo toho nakonec našla smrt.

Při příjezdu nic nenaznačovalo, že by se tam jen několik hodin předtím našly dvě oběti vraždy. Život plynul nenápadně dál obvyklým tempem. Jen televize v krčmě, která vysílala mimořádnou tiskovou konferenci naznačila, že všichni jsou v šoku z ­toho, co se stalo, a ­rádi by věděli, co se skrývá za tragédií.

Než jsme našli Kuciakův dům, několikrát jsme ve spleti ulic zabloudili. Nakonec nás nasměrovali přímo místní. Dům se totiž nachází v poslední ulici, za níž je obrovské pole a nedaleký les. V­jízdě nás zastavila zelená policejní páska, která obklopovala křižovatku u domu ze všech tří stran, jež střežili muži zákona. Ti se na stráži pravidelně střídali a­za pásku pouštěli jen obyvatele ulice. Všude bylo tísnivé ticho a­tuhá zima pronikala až do kostí.

Na ulici před Kucjakovým domem stáli jen tři policisté, kteří hovořili zřejmě s obyvateli sousedních obydlí. „Znala jsem je. Byli to dobří lidé. Naposledy jsem je potkala minulé pondělí, když mi mávali z­auta,“ popsala starší paní z­nedalekého domu poslední chvíle, kdy viděla dvojici, a povzdechla si, že to, co se stalo, je smutné.

Kolegové z vydavatelství Ringier Axel Springer oznámili, že jestli byla vražda novináře a jeho snoubenky pokusem odradit je od jejich práce, stane se pravý opak. Prezident policejního sboru Tibor Gašpar potvrdil, že někteří novináři z­portálu Aktuality.sk, kde Kucjak pracoval, dostali policejní ochranu.

Kauzy, kterým se věnoval Ján Kuciak

  • Účast slovenské firmy Aeroprogres na tunelování ukrajinské zbrojařské firmy Ukrspeceksport
  • Firma Anext a její účast na pochybných státních IT zakázkách za 250 milionů eur (asi 6,4 miliardy korun)
  • Podnikatelské praktiky a konexe podnikatele Mariána Kočnera
  • Najímání bílých koní slovenskými podnikateli
  • Propojení mezi podnikateli a stranou SMER Roberta Fica
  • Využívání schránkových firem, kupování romských hlasů nebo kauza Bašternák (podnikatel, jehož aktivity jsou spojené s několika slovenskými politiky)
  • Slováci v tzv. panamských dokumentech (daňové úniky)
Romana Gogová, Autorka je redaktorkou slovenských Hospodárskych novin

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…