Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav 3 °C polojasno Předplatné LN
8. ledna 2016 11:15, aktualizováno  12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sexuální útoky v Německu. Bylo to jak trestná ulička, vypověděly plačící ženy

Silvestrovská noc v Kolíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestrovská noc v Kolíně. | foto: ČTK

KOLÍN NAD RÝNEM  Průběh sexuálně motivovaných útoků na ženy a jejich okrádání, k nimž došlo o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, byl zřejmě daleko dramatičtější, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z protokolů zasahující policie, zveřejněných řadou německých médií.

„Ženy v doprovodu anebo i bez musely projít úzkou uličkou vytvořenou silně podnapilými muži... Vůbec se to nedá popsat,“ stojí v jednom z policejních záznamů.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ

  • Uprchlíci, kteří páchají trestné činy, by měli být automaticky vyhoštěni z Evropské unie, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
  • Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers byl postaven mimo službu
  • Mezi 29 cizinci, které policie kvůli silvestrovským násilnostem kontrolovala, bylo 18 žadatelů o azyl, uvedlo ministerstvo vnitra.
  • Německé vládní strany po silvestrovských sexuálních útocích v několika městech chtějí zjednodušit deportace žadatelů o azyl, kteří se dopustili trestného činu. Podle chystaného materiálu by lidé pravomocně odsouzení k jakémukoli trestu vězení automaticky přišli o právo na azyl.
  • Pro vypovídání odsouzených žadatelů o azyl se v pátek v deníku Bild vyslovil i vicekancléř Sigmar Gabriel ze sociální demokracie (SPD). "Proč by měli němečtí daňoví poplatníci platit za pobyt zahraničních zločinců ve věznicích?" zeptal se Gabriel. Podle něj by navíc hrozba odpykání trestu ve vlasti odstrašila běžence od kriminality spíš než německé věznice.

- ČTK -

Potvrzují se tak dřívější domněnky, že policie, která přijela ještě před půlnocí na prostranství mezi kolínským dómem a hlavním nádražím, neměla situaci vůbec pod kontrolou.

121 trestních oznámení

Kvůli událostem v noci ze Silvestra na Nový rok podalo již 121 žen trestní oznámení. Policie oznámila, že do včerejška zadržela 16 podezřelých. Deník Die Welt k tomu uvedl, že zatím bylo prověřeno přes sto mužů. Ve většině případů se jednalo o uprchlíky, kteří pocházeli ze Sýrie. V protokolu je také citován jeden z podezřelých se slovy: „Jsem Syřan, musíte se mnou zacházet slušně! Pozvala mě sem paní Merkelová.“

Ve zveřejněném protokolu o policejním zásahu se uvádí, že situace se přímo na místě vymkla kontrole natolik, že hrozila četná zranění, a dokonce i úmrtí několika osob.

Tento moment nastal ve chvíli, kdy policie nařídila vyklidit veřejný prostor mezi nádražím a katedrálou, poté, co byla přímo do davu odpalována zábavná pyrotechnika. Přítomní ovšem dle policejní zprávy na přítomnost bezpečnostních složek vůbec nereagovali.

‚Na mě si nepřijdete‘

Naopak. Cizinci prý před očima policistů hromadně ničili průkazy o povolení k pobytu se slovy: „Na mě si nepřijdete, zítra si půjdu pro nový.“

Násilníci, které policisté vykázali z prostranství u hlavního nádraží, jejich rozhodnutí zcela ignorovali. Bezpečnostním složkám naopak chyběly kapacity, aby útočící muže zadržely a odvezly z místa. „Za celých 29 let služby u policie jsem nezažil takovou míru bezmoci,“ uvádělo se ve zprávě doslova.

V protokolu je zase popisováno, jak se na policisty obracelo stále víc plačících a rozrušených žen a dívek, které spontánně hlásily, že byly mláceny, okradeny a osahávány.

„Proti sexismu, proti rasismu“. Demonstrace v Kolíně.
„Paní Merkelová. Kde jste? Co říkáte? Znepokojuje nás to!“ Ženy protestují před...

Bezmocná policie

Policie jim ovšem nemohla dle situační zprávy pomoci, stejně tak ani nedokázala identifikovat pachatele. „Zásahové jednotky nemohly zabránit všem trestným činům.“ O kousek níže se uvádí, že „v důsledku stálé přítomnosti zásahových jednotek a všímavých kolemjdoucích na nádraží mohlo být zabráněno řadě znásilnění.“

Sexuálně motivované útoky, k nimž došlo na sklonku roku v Kolíně anebo Hamburku, znovu odsoudila řada německých politiků.

Kancléřka Angela Merkelová se vyslovila pro tvrdý postih útočníků a podpořila i jejich případné vypovězení ze země.

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.