10. října 2017 8:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bylo to jako peklo.‘ Kalifornie zápasí s požáry, nejméně deset lidí přišlo o život

Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily... | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily minimálně 1500 domů a podniků a vyžádaly si nejméně deset lidských životů. Informovaly o tom podle agentury AP tamní úřady. Odhaduje se, že před požáry muselo utéct do bezpečí zhruba 20 tisíc lidí.

Řada lidí v důsledku požárů utrpěla zranění a několik osob se pohřešuje. „Bylo to peklo, jaké jste nikdy před tím neviděli,“ uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v automobilu. „Stromy hořely jako pochodně,“ dodala.

Kristine Pondová prohlíží zbytky svého obydlí. Oheň zničil řadu příbytků v...

Kristine Pondová prohlíží zbytky svého obydlí. Oheň zničil řadu příbytků v kalifornské Santa Rose.

Kalifornský guvernér Jerry Brown kvůli požárům vyhlásil stav nouze v okresech Napa, Sonoma a Yuba. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa se zhruba 175 tisíci obyvateli. Požár v tomto městě zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic.

Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily...
Zničená mobilní obydlí, která lehla popelem v kalifornské Santa Rose.

Podle mluvčího kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniela Berlanta během 12 hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23 tisíc hektarů, napsala agentura Reuters.

S ohněm bojují tisícovky hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. Požáry vypukly v neděli v noci místního času, zatím však není známo jakým způsobem. Za mimořádně rychlým šířením požárů stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí, píše server BBC.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz