Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí zemětřesení v Itálii je 247, další stovky osob jsou zraněny

Zraněného muže převáží do nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněného muže převáží do nemocnice. | foto: Reuters

ŘÍM Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247, oznámil ve čtvrtek úřad pro civilní ochranu. Předchozí zprávy hovořily o 159 mrtvých. Informovaly o tom světové agentury. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.

První otřesy půdy o síle zhruba šesti stupňů překvapilo obyvatele ve spánku, poté následovalo přes 200 dalších záchvěvů, z nichž ale jen jeden překročil intenzitu pěti stupňů. Plný rozsah zkázy se záchranářům odkryl po východu slunce. Následné otřesy v průběhu dopoledne i odpoledne vyvolaly paniku.

Itálii ve středu zasáhla série více než 200 otřesů, přičemž dvě z prvních zemětřesení překročila sílu pět stupňů, informovala italská civilní ochrana.

První otřesy zaznamenané ve 03:36 SELČ, kdy se zastavily hodiny na věži v těžce postiženém městečku Amatrice, byly nejsilnější - dosáhly šesti stupňů. Zhruba o hodinu později další otřesy měly intenzitu 5,3 stupně.

Italský premiér Matteo Renzi ujistil, že každé z míst zasažených dnešním silným zemětřesením se dočká pomoci. Odpoledne navštívil městečko Amatrice, které patří k nejpostiženějším. Podle informací agentury ANSA už předtím zrušil v reakci na katastrofu všechny své schůzky.

Italští záchranáři pokračují v intenzivním pátrání po lidech uvízlých v troskách po zemětřesení. Kromě mrtvých se jim daří vyprošťovat i řadu živých lidí.

Záchranáři v doprovodu speciálně vycvičených psů narážejí někdy i na kurioznější situace při komunikaci se zavalenými lidmi. V jednom případě museli uvízlou 80letou ženu ubezpečit, že se může vymočit, i když je oblečená, protože vyprošťování přece jen ještě potrvá. Její 47letou dceru, která v domě žila s ní, se již zachránit nepodařilo.

Žena s dítětem stojí na ulici, ve které zemětřesení zničilo většinu budov....
Záchranáři vynášejí muže zachráněného z trosek budovy.

Starosta Amatrice oznámil, že většina obce byla srovnána se zemí. Upozornil, že záchranné týmy se snaží také zasahovat v sedmi desítkách vesnic v okolí města. „Myslím si, že počet (obětí) ještě stoupne,“ řekl.

Ministerstvo zahraničí pozměnilo v souvislosti s nočním zemětřesením ve střední Itálii doporučení po cestování po této zemi. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že lidé by se části oblasti Perugie v této chvíli měli vyhnout. Potvrdil, že Černínský palác zatím nemá zprávy o žádných Češích, kterých by se zemětřesení dotklo.

Itálii odpoledne zasáhly následné otřesy o síle 4,9 stupně

Nové otřesy o síle 4,9 stupně ve středu odpoledne zasáhly oblasti Itálie, kde brzy ráno udeřilo silné zemětřesení. Následné záchvěvy mezi obyvatelstvem vyvolaly paniku.

Nové zemětřesení pocítili hlavně lidé ve městě Arquata del Tronto, které se teprve vzpamatovává z ranních otřesů. Ty pobořily mnoho starších domů, v jejichž sutinách se pátrá po případných dalších obětech.

„Zatím se nikdo aktivně neozval, že by mu chyběl nějaký přítel nebo příbuzný,“ uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. „Náš úřad v Římě bude kontaktovat národní civilní úřad, který by měl mít první souhrnné informace,“ doplnila mluvčí ministerstva.

Česká vláda ve středu slovy premiéra Bohuslava Sobotky vyjádřila soustrast rodinám obětí neštěstí. „Čekáme, zda Itálie požádá o pomoc a na specifikaci žádosti,“ uvedl Sobotka po jednání kabinetu.

„Musíme postavit pro všechny obyvatele stanové město,“ řekl Petrucci. „Ačkoli máme srpen, v noci zde teploty klesají k deseti stupňům Celsia,“ dodal.

Zkáza tvrdě dolehla i na nedaleké městečko Amatrice. Tamní starosta Sergio Pirozzi nejdříve hovořil o polovině města v troskách, po rozednění a obhlídce odhadl, že zkáza postihla tři čtvrtiny Amatrice.

Agentura AP o Amatrice napsala, že se městečko změnilo v ruiny. „Na ulicích jsou rozvaliny z kamenů a kovu, obyvatelé se uchýlili na náměstí,“ uvedla AP. Stav Amatriace dokládá fotografie, která ukazuje centrum před zemětřesením a poté.

Maria Gianniová z Amatrice agentuře AP řekla, že se při zemětřesení schovala pod polštář. „Na jedné straně spadla celá zeď, ale nezasáhla mě,“ řekla Gianniová. „Na druhé straně se zeď rovněž zřítila a dopadla vedle mě, velmi těsně vedle mě, naštěstí mě nezasypala. Pak na mě ale spadl celý strop. Stihla jsem si přes hlavu přetáhnout polštář,“ dodala.

Další obyvatelka Amatrice, která byla příliš rozrušená, než aby udala své jméno, před troskami domu uvedla, že neví, co bude dělat. „Bylo to jedno z nekrásnějších měst Itálie, nyní z něho nic nezbylo,“ řekla.

Simona Maniová, která byla v době katastrofy na návštěvě u rodičů v rodném obci Acquasparta vzdálené jen několik desítek kilometrů od epicentra, uvedla, že nikdy nic podobného nezažila. „Rodiče i mě náhle probudil velký hluk, cítili jsme, jak se dům chvěje,“ uvedla.

„Některé předměty padaly ze zdí. Vyběhli jsme ven, stejně tak učinilo mnoho našich sousedů“ řekla Maniová. „Otřesy trvaly asi dvacet vteřin, ale zdálo se to nekonečné,“ dodala.

Záchranné práce jsou v plném proudu. Po přeživších pátrají tisíce záchranářů a vojáků. Italská lesní stráž uvedla, že ve vesnici Pescara del Tronto, která rovněž patří k nejpostiženějším, z trosek vytáhla desítky přeživších. Sdělila ale, že se stále nepodařilo proniknout do odlehlé osady Peracchia. O problémech s přístupem do některých oblastí hovořil na tiskové konferenci i úřad civilní ochrany.

Výběr zemětřesení v Itálii za posledních 50 let

2914 mrtvých - 23. listopadu 1980 Při zemětřesení v jižní Itálii o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice zahynulo 2914 osob. Epicentrum se nacházelo v Eboli, nejvíce postižena byla Neapol a její okolí.

989 mrtvých - 6. května 1976 Region Friulsko v nejsevernější části Itálie postihly otřesy země o síle 6,1 stupně Richterovy škály; zemřelo 989 osob.

300 mrtvých - 6. dubna 2009 Otřesy půdy s epicentrem ve středoitalském kraji Abruzzy si vyžádaly na 300 obětí, nejvíce postiženo bylo hlavní město tohoto kraje L'Aquila. Mezi oběťmi byli i dva občané České republiky. Po katastrofě o síle 6,3 stupně Richterovy škály zůstalo také více než 60.000 lidí bez střechy nad hlavou.

38 mrtvých - 24. srpna 2016 Nejméně třicet osm mrtvých si vyžádalo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály, které postihlo střední Itálii. Nedaleký region Aquila postihlo podobně silné zemětřesení v dubnu 2009 a zahynulo při něm více než 300 osob.

30 mrtvých - 31. října 2002 Zemětřesení na jihu Itálie v krajích Molise a Apulie si vyžádalo 30 obětí, včetně více než dvacítky dětí ze zřícené školy v obci San Giuliano di Puglia.

20 mrtvých - 29. května 2012 Dvacet obětí si vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály na severovýchodě Itálie; otřesy pocítili lidé zejména v Miláně, Boloni, Florencii a Pise.

18 mrtvých - 13. prosince 1990 Východní část Sicílie zasáhlo zemětřesení o síle 4,7 stupně Richterovy škály; zemřelo 18 lidí.

11 mrtvých - 26. září 1997 Při zemětřesení v okolí středoitalské Umbrie přišlo o život 11 lidí a přes 50.000 obyvatel ztratilo střechu nad hlavou. Zničeny či vážně poškozeny byly i umělecké památky, včetně baziliky svatého Františka z Assisi.

7 mrtvých - 20. května 2012 Sedm lidí zemřelo při zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, které udeřilo u severoitalské Boloně.

3 mrtví - 17. července 2001 V severoitalském regionu Horní Adiže u rakouských hranic zemětřesení o síle 5,2 stupně Richterovy stupnice zabilo nejméně tři osoby.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!