4. října 2017 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalá šéfka AfD Petryová čelí obžalobě z křivopřísežnictví. Hrozí jí vězení

Frauke Petryová odchází z tiskové konference. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frauke Petryová odchází z tiskové konference. | foto: MAFRA

BĚRLÍN Drážďanské státní zastupitelství obžalovalo bývalou šéfku protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryovou z křivopřísežnictví. Údajně se ho dopustila v listopadu 2015, kdy podle vyšetřovatelů nepravdivě vypovídala před výborem saského zemského sněmu. Petryová, které hrozí až několikaletý trest odnětí svobody, tvrdí, že je nevinná.

V případu jde o spory okolo financování AfD v kampani před volbami do saského parlamentu v roce 2014. Pravicově populistická strana od kandidátů před volbami požadovala finanční podporu. 

Petryová ve své výpovědi před výborem pod přísahou tvrdila, že se úspěšní kandidáti mohli po volbách rozhodnout, zda chtějí peníze vrátit, nebo je straně ponechají. Smlouvy, které „půjčky“ ošetřovaly, ale ve skutečnosti počítaly jen s možností, že peníze úspěšných kandidátů straně zůstanou.

Petryová uvedla, že po dlouhém rozmýšlení dospěla k tomu, že nechce být...
Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a...

Svou tehdejší výpovědí se dvaačtyřicetiletá politička, která z AfD kvůli rozporům odešla minulý týden, dostala do rozporu s vyjádřením pokladníka AfD Carstena Hüttera. 

Na političku následně dorazila dvě trestní oznámení. O imunitu Petryová, která se v zářijových volbách dostala i do Spolkového sněmu, v saském parlamentu přišla na konci srpna. Sama přitom byla pro to, aby jí byla zbavena.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz