22. srpna 2017 22:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalá venezuelská prokurátorka utekla do Brazílie. Má prý důkazy o zkorumpovanosti prezidenta

Odvolaná venezuelská generální prokurátorka  Luisa Ortega | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaná venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortega | foto: Reuters

CARACAS / BOGOTÁ / BRASÍLIA Sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová v úterý odcestovala z Kolumbie do Brazílie, kde hodlá zveřejnit důkazy o údajné zkorumpovanosti venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ten chce na svou prominentní kritičku vydat mezinárodní zatykač.

Odjezd Ortegové do Brazílie oznámil imigrační úřad Kolumbie, kam prokurátorka i s manželem minulý týden uprchla. Ortegová se ve středu v Brazílii plánuje zúčastnit zasedání jihoamerického sdružení volného obchodu Mercosur. U příležitosti této akce slíbila odhalit informace o zkorumpovanosti Madura a jeho spojenců, napsala agentura AP.

Maduro v úterý podle agentury AFP řekl, že Venezuela požádá Interpol, aby na Ortegovou vydal mezinárodní zatykač.

Ortegová s manželem Germánem Ferrerem přiletěli v pátek do Bogoty soukromým letadlem z karibského ostrova Aruby. Tam předtím tajně připluli lodí. K útěku se rozhodli poté, co venezuelské úřady Ferrera obvinily z vedení rozsáhlé korupční sítě a nařídily jeho zatčení.

Ferrer byl poslancem rozpuštěného venezuelského parlamentu, jenž v poslední době ovládala opozice. On i Ortegová původně socialistu Madura podporovali, ale nedávno se přidali k jeho kritikům, kteří mu vyčítají snahu nastolit diktaturu a porušování lidských práv.

Ortegová tvrdí, že o funkci přišla kvůli snaze Madura zarazit vyšetřování, které by odhalilo, že přijal úplatek ve výši téměř sta milionů dolarů (2,2 miliardy korun) od brazilské společnosti Odebrecht.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz