Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bývalé vedení Katalánska vypovídá před soudem. Hrozí mu až 25 let vězení

Svět

  12:46aktualizováno  14:41
MADRID - Před soudcem Nejvyššího soudu v Madridu se dnes konají výslechy členů bývalého vedení katalánského parlamentu, které prokuratura viní ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této španělské autonomní oblasti. Hrozí jim až 25 let vězení.

Exministr a bývalý mluvčí katalánské vlády Jordi Turull (uprostřed) s ostatními členy sesazené vlády. foto: Reuters

Trestného činu se podle prokuratury dopustili mimo jiné tím, že přijali k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.

Jako první vypovídala bývalá předsedkyně parlamentu Carme Forcadellová, která odpovídala i na dotazy prokuratury. Nevyužila tak svého práva nevypovídat, což udělalo před týdnem před jiným soudem osm bývalých ministrů katalánské vlády. Mimo jiné proto soudkyně exministry poslala do vazby.

Vypovídat ve čtvrtek neodmítli ani další dva obvinění, kteří dosud přišli na řadu ve výsleších, Lluís María Corominas a Lluís Guinó.

Podle deníku La Vanguardia se mohou bývalí členové katalánského parlamentu vazbě vyhnout, pokud budou vypovídat a vzdají se pokračování snah o nezávislé Katalánsko. Prokuratura je podle zdrojů deníku ochotna žádat jen podmínečnou vazbu, tedy propuštění na základě kauce. Obvinění by také nesměli opustit zemi a museli se pravidelně hlásit. Už nyní jsou od minulého týdne pod policejním dohledem, který spočívá mimo jiné v tom, že musejí být kdykoli k dispozici na telefonu.

Protesty v Barceloně
V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska.

Před budovou soudu v Madridu se ve čtvrtek shromáždily skupinky demonstrantů, kteří mimo jiné vykřikovali hesla „Madrid je s katalánským lidem“ nebo „Španělsko zítra bude republikou“. Přišli i kritici separatistů, kteří se španělskými vlajkami volali po jednotě Španělska.

Obviněné přišlo ve čtvrtek podpořit i několik katalánských politiků, například bývalý šéf katalánské odnože strany Podemos Albano Dante Fachin či bývalá poslankyně katalánského parlamentu Mireia Boyaová. Podle ní jsou tito politici souzeni za to, že „umožnili debatu v parlamentu“.

Rovněž katalánský poslanec Roger Torrent (ERC) u brány soudu označil proces za politický. „Jsou tady za to, že bránili demokracii a právo na svobodu slova poslanců,“ řekl Torrent. Obviněné podpořila i barcelonská starostka Ada Colauová. „Umožnit v parlamentu politickou debatu, kterou si žádají občané, nemůže být trestný čin,“ napsala na twitteru Colauová.

Podporu obviněným vyjádřil z Bruselu i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který v dopise, zveřejněném dnes v médiích, vyzval i ke „statisícové účasti“ na sobotní demonstraci v Barceloně. Puigdemont v dopise oznámil, že vytvořil „stabilní strukturu“, která má podle něj koordinovat akce exilové vlády. Jejich cílem je vítězství separatistů v prosincových volbách a osvobození „politických vězňů“.

Soudce madridského nejvyššího soudu Pablo Llarena, před nímž dnes katalánští politici vypovídají, už také požádal o přidělení kauzy bývalého vedení katalánského parlamentu, jíž se od loňska zabývá katalánský nejvyšší soud. I ten se zabývá jejich obviněním kvůli podpoře separatismu. Jde o první krok v případném sloučení všech podobných kauz katalánských politiků. Španělská média spekulují, že později Llarena požádá také o přidělení případu katalánských exministrů, nejprve od nejvyššího soudu Katalánska a poté i o tu, jíž se od minulého týdne zabývá soud v Madridu.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.