30. prosince 2010 9:25, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalého izraelského prezidenta uznal soud vinným ze znásilnění

Moše Kacav vstupuje do soudní síně v Tel Avivu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moše Kacav vstupuje do soudní síně v Tel Avivu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský soud uznal bývalého prezidenta Mošeho Kacava vinným ze dvojího znásilnění. Hrozí mu až šestnáctiletý trest vězení. Podle agentury AP činí minimální sazba za tento čin čtyři roky odnětí svobody. Kacav je vůbec nejvyšší izraelský politik, který se dostal k soudu za sexuální delikty.

Dnešním soudním výrokem končí víc než čtyřleté šetření a soudní řízení.

Pětašedesátiletého Kacava obvinily z obtěžování a znásilnění tři zaměstnankyně prezidentského úřadu a také ministerstva cestovního ruchu, které politik řídil v letech 1996 až 1999. Dva případy se týkaly znásilnění, ostatní obtěžování. O výši trestu se má rozhodnout ještě dnes.

Demonstrace proti bývalému prezidentovi před soudem v Tel Avivu.

Kacav kvůli této kauze rezignoval v roce 2007 a odmítl nabídku předběžné dohody se soudcem, která mu umožňovala přiznat se k méně závažným z obvinění a zajistit si tím nižší trest.´

Nulové šance na dovolání
Proti dnešnímu rozsudku se může odvolat, ale podle právního odborníka Nošeho Negbiho, který odpovídal v izraelském rozhlase, jsou jeho šance v odvolacím řízení "nulové".

Moše Kacav

Kacav se narodil v Íránu a jeho rodina do Izraele imigrovala v roce 1951. Byl symbolem vzestupu člověka z imigrantských kruhů, které si stěžují na znevýhodňování. Ve 24 letech se stal nejmladším starostou v Izraeli, když řídil radnici v obci Kirjat Malachi. Od 32 let byl členem parlamentu, jako člen pravicové strany Likud zastával nejrůznější funkce v kabinetu. V prezidentských volbách v roce 2000 překvapivě porazil veterána izraelské politiky Šimona Perese, který po něm úřad převzal v roce 2007.

Funkce prezidenta je v Izraeli především formální, ale prezident je považován tradičně za záruku příkladné morálky a národní jednoty.

Lidovky.cz, ČTK