9. května 2018 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý agent CIA byl obviněn z úmyslu předávat tajné informace Číně, hrozí mu doživotí

CIA (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CIA (ilustrační fotografie). | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý agent CIA Jerry Chun Shing Lee, který byl v lednu zadržen na newyorském letišti, byl obviněn ze shromažďování tajných informací a úmyslu předávat je Číně. Informovalo o tom v úterý americké ministerstvo spravedlnosti. Pokud bude Lee usvědčen, hrozí mu až doživotní vězení, uvedla agentura Reuters.

Třiapadesátiletého bývalého agenta formálně obvinila federální velká porota ve státě Virginie v jednom bodě ze spiknutí za účelem shromažďovat a předávat informace týkající se národní obrany zástupci cizí vlády. V dalších dvou bodech byl Lee obviněn z nezákonného přechovávání dokumentů souvisejících s národní obranou, informovala agentura Reuters.

Lee, který pro CIA pracoval v letech 1994 až 2007, byl v lednu zadržen na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho. Podle Reuters má trvalé bydliště v Hongkongu.

Podle ministerstva spravedlnosti USA Leeho v roce 2010 kontaktovali dva čínští tajní agentu a nabídli mu za informace peníze.

Ministerstvo spravedlnosti už dříve informovalo, že v roce 2012 agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali jeho hotelové pokoje během pobytů ve státě Virginie a na Havajských ostrovech a objevili dva sešitky s ručně zapsanými informacemi, které zahrnovaly takové podrobnosti jako pravá jména a počty tajných agentů CIA.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz