1. prosince 2017 15:54, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův exporadce Flynn se přiznal, že záměrně lhal FBI o stycích s Rusy

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě... | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn se podle médií přiznal k tomu, že vědomě poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) chybné informace o svém kontaktu s ruským velvyslancem.

Obvinění proti Flynnovi vznesl Robert Mueller, který vede komisi vyšetřující případný vyliv Ruska na americké prezidentské volby.  Flynn podle ABC News při výslechu na FBI vypověděl, že kontakty s Rusy ho pověřil sám Trump. S vyšetřovateli je prý připraven plně spolupracovat.

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě...
Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn.

Podle médií se Flynn scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem před loňskými listopadovými prezidentskými volbami i při předávání moci vítězi voleb Donaldu Trumpovi. Flynn v únoru po 24 dnech ve funkci poradce odstoupil. Oficiálním důvodem jeho nucené rezignace bylo, že o svých stycích s ruskou stranou mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Ministerstvo spravedlnosti USA v pátek oznámilo, že Flynn se ke své vině vyjádří v 10:30 místního času před soudcem Rudolphem Contrerasem. Je obviněn, že „vědomě a záměrně“ podal FBI lživé informace v době, kdy byl členem Trumpovy administrativy. Jeho obvinění se skládá z tohoto jediného bodu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz