Na první pohled to vypadá jako laciný thriller, který si můžete koupit v letištní hale před odletem na dovolenou. Elitní voják německých speciálních jednotek s pověstí lidumila založil organizaci, která pomáhala veteránům zpravodajských složek přizpůsobovat se civilnímu životu.
Uřízl zajatci hlavu a fotil se s ní. Elitnímu sniperovi hrozí doživotí |
Přitom však měla jeho organizace jiný, tajný účel. Postupně totiž sháněl zbraně a připravoval svůj tým, rekrutovaný z bývalých vojáků speciálních jednotek, který má v pravý moment zakročit a zlikvidovat nepohodlné politiky.
Nejde však o zápletku brakové literatury. V Německu minulý měsíc vyšla najevo část vyšetřování federálních soudů o podobném případu. Berlínský magazín Focus přinesl informace o obvinění proti vojákovi Andremu S., známému pod krycím jménem Hannibal, který za vějičkou pomoci veteránům rekrutoval vojáky do tajné armády.
Asociace veteránů ale takové závěry podle deníku The Telegraph „razantně odmítá současné zpravodajství některých médií“. Tvrdí, že fakta byla špatně vyložena a veřejnost podléhá falešným dojmům.
Podle médií však odhalení Hannibalovy skupiny ukazuje, jak málo německá armáda ví o svých elitních vojácích. Bývalý člen speciálních jednotek KSK německého Bundeswehru totiž údajně podle zdrojů berlínského magazínu měl v plánu se svou skupinou zabít šéfku Strany zelených Claudii Rothovou, ministra zahraničí Heiko Masse i bývalého prezidenta Německa Joachima Gaucka.
Britský voják speciálních sil ubil kladivem několik Talibanců, poté co mu selhala zbraň |
Jeho skupina, kterou média přezdívají jako „stínovou armádu“, měla nakupovat zbraně, munici, benzín i jídlo v Rakousku a Švýcarsku a pašovat do Německa. Cílem bývalých elitních vojáků mělo údajně být vylákání několika levicových politiků do odlehlých míst, kde je chtěli zavraždit. Dalšími cíly se měli stát lidé, kteří vedou programy na pomoc uprchlíkům. Hannibal a jeho stoupenci je viní z nárůstu zločinnosti v Německu v posledních letech.
Infiltroval i zpravodajské služby
Od zatčení důstojníka Bundeswehru Franca Albrechta v roce 2016, který se pokusil spáchat teroristický útok, je navíc stále ve vzduchu obava, že se extremistům podařilo infiltrovat armádu. Zprávy o „stínové armádě“ poukazují právě na to, že Hannibal měl své lidi i na vysokých pozicích uvnitř samotného Bundeswehru.
Pomoc měl například dostávat od jednoho z příslušníků domácí zpravodajské služby, který podle médií skončí před soudem. Poskytoval totiž Hannibalovi informace o nadcházejících domovních prohlídkách u členů skupiny. Hannibal sám měl navíc podle dokumentů fungovat jako informátor pro zpravodajce ohledně extremistů uvnitř speciálních jednotek KSK.
Federální vyšetřovací úřad zatím odmítl jakkoliv celou záležitost komentovat. Děje se tak prý pouze v případech, kdy jsou proti některým z podezřelých vznesena obvinění, nebo když jsou zadrženi.
Přes všechny uniklé informace o vyšetřování armáda stále popírá, že by extremisté infiltrovaly její složky ve větší míře. Podle šéfa armádní zpravodajské služby „nejsou v Bundeswehru žádné násilné politicky motivované skupiny“.