Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý člen RAF žádá porážku kapitálu

Svět

  7:55
BERLÍN/PRAHA - Německo opět debatuje o Frakci Rudé armády (RAF). Důvodem je zdravice, kterou bývalý příslušník této levicové teroristické skupiny Christian Klar zaslal na marxistickou konferenci v Berlíně.

Christian Klar

Christian Klar, který podal žádost o propuštění z vězení, zůstává v zajetí idejí ze 70. let.

V dopisu někdejší terorista vyjadřuje naději, že nadešel čas „dokončit porážku plánů kapitálu a otevřít dveře jiné budoucnosti“. Zdravici přečetl na konferenci Rosy Luxemburgové bývalý poslanec za postkomunistickou PDS Heinrich Fink už 13. ledna.

Teprve v pondělí však dokument zveřejnila německá veřejnoprávní televize ARD.

Slova Christiana Klara vyvolala na německé politické scéně vlnu pobouření. Na doživotí odsouzený Klar totiž před několika lety podal žádost o prezidentskou milost. V nadcházejících měsících by o ní měla rozhodnout současná hlava německého státu Horst Köhler. Mnozí němečtí politici proto požadují, aby prezident případnou milost pro Klara přehodnotil.

Například bavorský ministr vnitra Günther Beckstein z vládní CSU prohlásil, že agresivní tón a ideologická umíněnost Klarovy zdravice „ukazují, že jde o nepolepšitelného teroristického zločince“. Podle bavorského premiéra Edmunda Stoibera je jasné, že Klar by měl natrvalo zůstat za mřížemi. A Wolfgang Bosbach z CDU kancléřky Angely Merkelové soudí, že bývalý terorista se dosud neodpoutal od činů a myšlení RAF 70. let.

Dieter Wiefelspütz z koaliční SPD soudí, že „pan Klar je evidentně politicky zmatený“. Udělení milosti však „zůstává osobním rozhodnutím prezidenta Köhlera“, prohlásil politik pro server Netzeitung. Někdejší ministr vnitra za FDP Gerhart Baum označil Klarova slova za „revoluční žvásty“. Rozhodující je podle něj otázka, zda bývalý terorista dále prosazuje ozbrojený boj. A to podle Bauma z Klarovy zdravice nevyplývá.

Klarova někdejší spolubojovnice Brigitte Mohnhauptová, taktéž odsouzena na doživotí, má být na základě nedávného rozhodnutí soudu propuštěna 27. března. Ve vězení zůstávají kromě ní a Klara ještě další dvě bývalé členky RAF.

Autor:

Mohlo by vás zajímat