30. března 2017 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý komunista Mohorita jezdí pomáhat armádě Izraele, kdysi velkého nepřítele

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 77Diskuse
Bývalý poslanec, nejmladší člen Ústředního výboru Komunistické strany... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý poslanec, nejmladší člen Ústředního výboru Komunistické strany... | foto: ČTK

PRAHA Nečekaného dobrovolníka má izraelská armáda. Každý rok tam v rámci programu Sar-El odslouží tři týdny bývalý komunistický poslanec Vasil Mohorita. Že byl Izrael po Spojených státech největším nepřítelem východního bloku, nevadí. Mohorita, který se živí v Praze uklízením, se proměnil v zastánce židovského státu, umí dokonce i hebrejsky.

Tak jako se vyvíjel Mohoritův osud, vyvinul se i jeho vztah k Izraeli. Na facebookovém profilu se podle zjištění serveru Aktuálně.cz prezentuje i židovskou variantou svého jména Ben Vasco Meier.

Civilního programu izraelské armády se ročně účastní desítky Čechů. Tři týdny jako dobrovolníci pomáhají izraelským vojákům. Je možné mezi nimi najít i v Česku známou tvář. Je jí bývalý nejmladší člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa a předseda Socialistického svazu mládeže Vasil Mohorita.

Bývalý komunistický poslanec po revoluci prošel zajímavými cestami osudu. Nejdříve zůstal v politice, ve Demokratické straně práce a Straně demokratického socialismu, která neuspěla a proto její existenci ukončil.

Kromě toho se věnoval podnikání s ruskými a ukrajinskými firmami. Postupem času ale zmizel z očí veřejnosti, jeho podnikání skončilo a podle zpráv z roku 2009 se živil jako umývač nádobí v londýnských restauracích. V současné době se podle rozhovoru pro bulvární server Blesk.cz z konce minulého roku živí v Praze uklízením.

Ve Svaté zemi prý objevil své předky, učí se hebrejsky a je pro další nezkušené Čechy mentorem. Absolvoval totiž dobrovolnický program už několikrát, někdy prý zvládl i několik misí v řadě.

Používá výrazy jako „Shabbat Shalom“, nebo sdílí fotografie týkající se izraelské námořní pěchoty, žen v tamní armádě či Českého spolku přátel Izraele.

„Byl jsem tam spolu s Američany, Němci, Poláky, Brazilci, Italy, Španěly, Slováky, Jihoafričany a Židy i křesťany a asi i ateisty. Ale o tom se tam nemluví, protože smyslem pobytu je vztah k Izraeli a ne náboženství či ideologické názory, motivace toho kterého účastníka pobytu,“ cituje Aktuálně.cz z Mohoritova příspěvku do nejmenovaného zpravodaje.

Práce, kterou nadšenci do izraelských reálií, vykonávají není příliš obtížná. Účelem jejich práce je pomoc s logistikou, údržbou, stravováním, zásobováním a zdravotními službami.

fasJakub Fajnor
  • 77Diskuse