Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý konžský prezident si najal izraelskou zpravodajskou firmu, aby špehovala opozici

Joseph Kabila, bývalý prezident Demokratické republiky Kongo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joseph Kabila, bývalý prezident Demokratické republiky Kongo | foto: Reuters

Kinshasa Bývalý konžský prezident Joseph Kabila několik let špehoval politickou opozici za pomoci soukromé izraelské zpravodajské společnosti Black Cube. S odkazem na vyšetřování jedné z izraelských televizních stanic o tom informoval server francouzského rádia RFI. Opozice Kabilovy aktivity odsoudila. Společnost zjištění nekomentovala, zažalovala však izraelskou novinářku za pomluvu.

Sledování mělo začít na konci roku 2015, kdy se s Kabilou začal scházet Dan Zorella, ředitel společnosti Black Cube, která zaměstnává téměř výhradně bývalé příslušníky izraelských zpravodajských služeb.

„Kabila chtěl vědět všechno, co se na setkáních opozice děje. Kdo se jich účastní a kdo útočí na prezidenta. Chtěl vědět, zda se ho někteří blízcí spolupracovníci nechystají zradit. Kdo jsou zrádci. A zrádci tam byli,“ řekl nejmenovaný zdroj ze společnosti Black Cube.

Zpravodajská společnost se usadila v jednom z luxusních hotelů v hlavním městě Kinshase, kde přeměnila celé jedno patro v základnu své operace nazvané Coltan. Podle RFI byl celý projekt na hraně etiky i zákonnosti.

Opozice zareagovala na zjištění podrážděně. „Je to skandální. Celou tu dobu se (Kabila) zabýval svou mocí, svým režimem, místo toho, aby se soustředil na bezpečnost obyvatelstva, místo toho, aby se staral o sociální politiku. Jak lze vysvětlit, že je možné takto sledovat, špehovat opozici?“ řekl RFI Éve Bazaiba, generální tajemník opozičního Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC).

Demokratické Kongo jen podle názvu

Oliviera Kaamitatuu, bývalého ministra v Kabilově vládě, který v roce 2015 na svou funkci rezignoval a přešel k opozici, nově odhalená zjištění nijak zvlášť nepřekvapují. „Tyto jeho metody vyústily v krvavou represi v posledních třech letech. Byla to součást jeho stylu, kterým se držel u moci. Dobře víme, že Demokratická republika (Kongo) za časů Kabily byla demokratická jen podle jména,“ řekl RFI.

Společnost Black Cube podala na izraelskou novinářku, jež odhalující reportáž natočila, žalobu za pomluvu. Zabývat se jí bude soud v Londýně, kde firma oficiálně sídlí. Podle RFI mnoho lidí v Kongu doufá, že by toto soudní řízení mohlo pomoci odhalit více podrobností o celé operaci a o tom, na koho konkrétně mířila.

Kabila vládl Kongu 18 let, z funkce odstoupil letos v lednu, kdy ho v úřadu nahradil Felix Tshisekedi. Jeho vítězství ve volbách však zpochybňují mnohé pozorovatelské organizace i část opozice. Političtí stoupenci bývalého prezidenta však nadále ovládají většinu státních institucí, jako parlament, regionální shromáždění či guvernérské posty. Podle týdeníku The Economist má tak Kabila v zemi stále rozhodující moc.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....