Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Ovzduší beztrestnosti a zastrašování‘. Kosovský exprezident před zatčením ovlivňoval svědky, uvedl tribunál

Kosovský prezident Hashim Thaçi rezignoval. foto: ČTK

Haag - Kosovský exprezident Hashim Thaçi a další představitelé někdejší Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) obvinění z válečných zločinů ovlivňovali před svým zatčením potenciální svědky. Uvedl to zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu, který bude vysoce postavené kosovské politiky soudit.
  22:31

Ze zprávy tribunálu, o které informoval server Balkan Insight, vyplývá, že tribunál již v květnu nařídil zatknout čtyři podezřelé kosovské politiky, což se skutečně stalo na začátku tohoto měsíce. Kromě bývalého prezidenta byl na základě žádosti tribunálu zadržen také předseda jedné z hlavních politických stran v Kosovu Kadri Veseli, bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi a předseda poslaneckého klubu nejsilnější opoziční strany Rexhep Selimi.

Podle prokuratury jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za vraždy 100 civilistů. On i zbylí obvinění před soudem prohlásili, že je nevinen.

Tribunál ve zprávě uvádí, že čtveřice obviněných „aktivně umožňovala a podporovala ovzduší beztrestnosti a zastrašování“, neboť uplatňovala ohromný vliv na bývalé členy UÇK a na kosovskou společnost obecně.

„Vládní činitelé věrní Thaçimu a Veselimu dohlíželi na korupční vyplácení státních prostředků potenciálním svědkům tribunálu“, uvádí se ve zprávě. Možní svědci byli podle tribunálu rovněž najímáni do státní zprávy výměnou za mlčení. Zpráva dále konstatuje, že uvedení mohli manipulovat státními institucemi, mařit policejní vyšetřování a v případě potřeby vyvolat i občanské nepokoje.

Bývalí představitelé UÇK jsou do značné míry určující silou kosovské politiky od konce války za nezávislost v letech 1998 až 1999, která si vyžádala přes 10 000 životů a po náletech NATO skončila stažením srbských vojsk ze země. I přes obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti je mnoho Kosovanů považuje za hrdiny boje proti útlaku ze strany Bělehradu.

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele povstalecké UÇK, která bojovala za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Ačkoli je součástí kosovského soudnictví, z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat