7. listopadu 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý labouristický poslanec vyzval k podpoře Johnsona. Corbyn je prý nezpůsobilý vést Británii

Boris Johnson při předvolební kampani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson při předvolební kampani. | foto: Reuters

Londýn Bývalý labouristický poslanec a někdejší člen vlády Ian Austin ve čtvrtek řekl, že příznivci britské levicové strany by měli v prosincových předčasných volbách raději podpořit současného konzervativního premiéra Borise Johnsona. Vůdce Labouristické strany Jeremy Corbyn je totiž naprosto nezpůsobilý vést zemi a nelze mu věřit, prohlásil Austin v rozhovoru s televizí Sky News.

Britští političtí analytici takový komentář považují za bezprecedentní.

Bývalý labouristický poslanec a někdejší člen vlády Ian Austin.
Jeremy Corbyn při předvolební kampani.

Labouristická poslankyně a stínová ministryně obchodu Rebecca Longová-Baileyová označila Austinovu výzvu za absurdní. Uvedla, že není žádným tajemstvím, že Austin, jenž stranu opustil v únoru a od té doby byl nezávislým poslancem, měl s Corbynem spory.

Austin od labouristů odešel kvůli kontroverzi ohledně antisemitismu ve straně, připomíná Sky News. V té době prohlásil, že kvůli Corbynově neschopnosti vypořádat se s antisemitismem se za stranu s „kulturou extremismu, antisemitismu a nesnášenlivosti“ stydí.

Austinův komentář přichází v době, kdy funkci místopředsedy Labouristické strany opustil Tom Watson. V nadcházejících volbách už nebude kandidovat. Jak uvedl ve středečním rezignačním dopise, jde o rozhodnutí „soukromé povahy, nikoli politické“. Dvaapadesátiletý politik, který se s Corbynem často neshodl na brexitové politice, dodal, že „chce dělat něco nového“. Z politiky ale zcela neodejde a bude se podílet na volební kampani své strany, doplnil.

Rovněž Watson veřejně kritizoval vedení labouristů kvůli boji s antisemitismem ve straně a reformy označoval za příliš pomalé.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...