Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bývalý papež v minulosti pochybil ve čtyřech případech sexuálního násilí v církvi, uvádí zpráva

Joseph Ratzinger, bývalý papež Benedikt XVI. (22. června 2020) foto: Profimedia.cz

Kardinál Joseph Ratzinger, který sloužil jako papež Benedikt XVI., pochybil ve čtyřech případech sexuálního zneužití v letech 1977 až 1982, když vedl arcibiskupství v Mnichově a Freisingu. Vyplývá to ze zprávy právních expertů, kteří zkoumali případy sexuálního zneužití v této bavorské arcidiecézi. Bývalý papež dal kvůli zprávě najevo stud a lítost.
  13:56aktualizováno  18:13

„Shodli jsme se, že v celkem čtyřech případech lze obvinit tehdejšího arcibiskupa kardinála Ratzingera z pochybení,“ uvedl jeden z autorů zprávy, právník Martin Pusch.

Ratzinger podle výsledků vyšetřování například nejednal v případě jednoho kněze, kterého církev přesunula ze Severního Porýní-Vestfálska do Bavorska kvůli podezření, že zneužíval chlapce.

Kněz byl později za sexuální zneužití nezletilců odsouzen. I v dalších případech tehdejší arcibiskup nic nepodnikl v případě kněží, o jejichž chování církev věděla.

„Emeritní papež, jak to často dělal během svého pontifikátu, dal najevo šok a hanbu nad zneužíváním nezletilých duchovními,“ uvedl osobní sekretář Benedikta Georg Gänswein. Dodal, že emeritní papež se za oběti modlí. Ratzinger dříve popřel, že by v případech pochybil.

Podle zprávy pochybil ve 21 případech i Ratzingerův nástupce v čele arcibiskupství kardinál Friedrich Wetter. Dvě pochybení zpráva přisuzuje i kardinálovi Reinhardu Marxovi, který spustil nezávislé vyšetřování.

Marx chtěl v loňském roce kvůli případům sexuálního zneužívání ze strany církevních představitelů odstoupit a přístup církve k těmto případům označil za „katastrofu“. Jeho rezignaci ale odmítl papež František, mezi jehož blízké spojence Marx patří. Čtvrteční tiskové konference, na které autoři zprávu představili, se kardinál nezúčastnil.

Dokument, který má zhruba 1 700 stran, označil asi 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití, kterých se údajně dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 170 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

20. ledna 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!