19. února 2019 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý polský ministr Macierewicz měl vyzradit vojenské tajemství

Antoni Macierewicz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antoni Macierewicz. | foto: Wikipedia, Estonian Presidency

VARŠAVA Poslanec za polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) Antoni Macierewicz v roce 2016 ještě ve funkci ministra obrany podle všeho vyzradil vojenské tajemství, napsala v úterý polská média. Za to hrozí v Polsku několikaleté vězení. Když Macierewicz v Sejmu, tedy v dolní komoře parlamentu, v květnu 2016 hodnotil činnost předchozí vlády, řekl, že polská armáda má nedostatek řízených raketových střel.

Na tuto věc upozornil poslanec opoziční Občanské platformy Krzysztof Brejza, který se obrátil na současného ministra obrany Mariusze Blaszczaka s dotazem, zda podle jeho úřadu jsou údaje o zásobách raketových střel informací utajovanou, nebo zda mohou být zveřejněny. Ve své interpelaci neuvedl, že mu jde o výrok bývalého šéfa resortu obrany Macierewicze. Ministr Blaszczak Brejzovi odpověděl, že takové informace se na veřejnost dostat nesmějí.

Macierewicz u řečnického pultu v Sejmu mluvil také o tom, že radiolokační zařízení, která má k dispozici polská armáda, nejsou schopna zachytit nízko letící bezpilotní letouny. Také to je podle ministerstva utajovaná informace související s národní bezpečností.

Ke skutečnosti, že zřejmě vyzradil vojenské tajemství, se Macierewicz nevyjádřil. Místo toho kritizoval opozici, že jí trvalo tři roky, než se dostala k analýze jeho vystoupení v Sejmu. Macierewicz patří k ultrakonzervativní části PiS.

Poslanec Brejza uvedl, že se kvůli Macierewiczovým výrokům z roku 2016 obrátí na prokuraturu.

ČTK