Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mohl skončit jako Chášukdží. Saúdský princ měl za bývalým pracovníkem tajných služeb vyslat ‚tygří jednotku‘

Muhammad bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muhammad bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie. | foto: AP Photo

Rijád/Praha Bývalý vysoce postavený pracovník saúdských tajných služeb Saad Aldžábrí podal žalobu na korunního prince Mohameda bin Salmána. Podle Aldžábrího, který v roce 2017 emigroval ze Saúdské Arábie, na něj princ poslal do Kanady agenty s cílem ho zavraždit. Mělo se tak stát krátce poté, co byl stejným komandem zavražděn novinář Džamál Chášukdží na saúdském konzulátu v Istanbulu.

Aldžábrí, který dříve zastával vysokou pozici na saúdském ministerstvu vnitra, prince zažaloval ve čtvrtek u amerického federálního soudu. Panovník se ho prý chtěl zbavit, protože má bývalý zaměstnanec blízké vztahy s americkými zpravodajskými službami a může zhoršit vztahy Rijádu s americkou vládou, píše deník The New York Times. Aldžábrí s americkými tajnými službami spolupracoval v boji s terorismem, jeho tým například v roce 2010 odhalil plány al-Káidy umístit bomby do amerických nákladních letadel.

K pokusu o vraždu mělo dojít v roce 2018, necelé dva týdny po Chášukdžího vraždě. Podle žaloby se na obou operacích měli podílet minimálně dva stejní agenti. Jednalo se zřejmě o členy komanda přezdívaného „tygří jednotka“, které královská rodina používá k únosům saúdských disidentů zpět do země. Tým zabijáků zadrželi na letišti v Ontariu kanadští celníci. Podle žaloby plánovali agenti mužovo tělo rozřezat, stejně jako to udělali po Chášukdžího vraždě, čemuž nasvědčují i forenzní nástroje, nalezené v jejich zavazadlech.

Na turecké ambasádě zavražděný novinář Jamal Chášukdží. Za objednavatele vraždy...

Na turecké ambasádě zavražděný novinář Jamal Chášukdží. Za objednavatele vraždy jsou považovány nejvyšší saúdskoarabské kruhy.

Aldžábrí žije třetím rokem v Torontu, zatímco jeho rodina zůstala v Saúdské Arábii. Podle listu The New York Times na ministerstvu skončil v roce 2015, když skrze královský dekret dostal vyhazov. Aldžábrí měl do té doby být blízkým spolupracovníkem tehdejšího korunního prince Mohamed bin Nádžify, který byl v roce 2017 odvolán a jeho pozici převzal čtyřiatřicetiletý Mohamed bin Salmán.

Po Aldžábrího odchodu se jej korunní princ pokoušel dostat zpět za použití rostoucího nátlaku. Nabízel mu práci, následně jej obvinil z korupce, letos v březnu pak zadržel jeho dvě dospělé děti a bratra jako rukojmí. Saúdové měli také unést nejmenovaného Aldžábrího příbuzného na ulicích Dubaje a mučit ho, aby se bývalému zaměstnanci pomstili, píše server CNN.

V roce 2017 na Aldžábrího vydala Saúdská Arábie mezinárodní zatykač a jeho jméno bylo zapsáno na seznam Interpolu. Organizace později uvedla, že zatykač je politicky motivovaný a odstranila zatykač ze svých záznamů.

Obvinění zhoršuje vztahy mezi Kanadou a Saúdskou Arábií, které v současnosti nejsou ideální. V roce 2018 Saúdové vypověděli kanadského velvyslance a stáhli z Kanady své diplomaty a tisíce saúdských studentů, jimž vláda platila stipendia. Byla to reakce na prohlášení tehdejší ministryně zahraničí Chrystii Freelandové, v němž apelovala na propuštění uvězněných saúdských aktivistek za ženská práva a uvolnění občanské společnosti.

Kanada pak po Chášukdžího vraždě uvalila moratorium na nově sjednané dodávky zbraní, které zrušila letos v dubnu, po podepsání tajného desetimiliardového kontraktu na lehké obrněné vozy, napsal Washington Post. Současný ministr zahraničí François-Philippe Champagne novinářům řekl, že dodržování lidských práv v Saúdské Arábii je „stále problematické“.

Podle právníků je ale málo pravděpodobné, že by žaloba měla reálné důsledky. Jedná se ale o první případ, kdy žalobu na saúdské představitele podává jejich bývalý blízký spolupracovník. Je možné, že bude zamítnuta na základě toho, že princ Mohamed nebydlí v USA. V případě, že by soud uznal prince vinným, trest by mohl být vykonán pouze na americké půdě. I kdyby ale panovník do země oficiálně cestoval, bude mu zřejmě jakožto hlavě státu uznána imunita.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!