24. září 2012 8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policejní šéf zapletený do mocenského boje v Číně dostal 15 let

Zavražděný britský obchodník Neil Heywood a Ku Kchaj-laj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavražděný britský obchodník Neil Heywood a Ku Kchaj-laj | foto: Reuters

PEKING Soud v Číně vynesl trest 15 let vězení nad bývalým policejním šéfem Wang Li-jünem, který je jednou z klíčových postav největší politické aféry poslední doby v zemi. Policista podle zjištění soudců pomáhal zatajit vraždu, již spáchala manželka kdysi vlivného stranického funkcionáře Po Si-laje.

Agentura Nová Čína informovala, že Wang Li-jün byl shledán vinným z přeběhlictví, zneužití moci, přijímání úplatků a zneužití zákona k vlastním cílům.

ČTĚTE TAKÉ:

Proces s Wangem trval pouhé dva dny a skončil minulé úterý. Bývalý policejní šéf podle oficiálního záznamu slyšení, který zveřejnila čínská státní agentura, obvinění vznesená proti němu nepopřel. Jednání bylo podle Pekingu veřejné, zahraniční novináři ale do soudní síně vpuštěni nebyli.

Wang Li-jün, někdejší policejní šéf v 33milionovém čínském městě Čchung-čching, býval blízkým spolupracovníkem donedávna vlivného politika Po Si-laje. Ten byl před několika měsíci vyloučen z politbyra Komunistické strany Číny poté, co vyplulo na povrch, že jeho manželka je odpovědná za listopadovou vraždu britského obchodníka Neila Heywooda. Žena byla v srpnu odsouzena k podmíněnému trestu smrti s odkladem na dva roky.

O dalším osudu Poa zatím Komunistická strana Číny nerozhodla.

ČTK, Lidovky.cz