27. prosince 2018 19:20, aktualizováno  19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý šéf čínské rozvědky a politik Ma Ťien dostal doživotí za korupci

Čína zahájila vyšetřování Ma Ťiena, jednoho ze svých nejvýše postavených šéfů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína zahájila vyšetřování Ma Ťiena, jednoho ze svých nejvýše postavených šéfů... | foto: South Moŕnig China Post / TwitterReprofoto

PEKING K doživotnímu trestu vězení ve čtvrtek čínský soud odsoudil bývalého náměstka ministra státní bezpečnosti Ma Ťiena, který byl shledán vinným z korupce. Informovala o tom agentura Reuters.

Ma svého času patřil mezi nejvýše postavené šéfy čínské rozvědky, vedl čínské kontrašpionážní programy a pro rozvědku pracoval více než 30 let. Vyšetřování proti němu čínské orgány zahájily v lednu 2015, následujícího roku byl vyloučen z komunistické strany.

Maův případ je spojen s prominentním čínským exulantem, bývalým realitním magnátem Kuo Wen-kuejem, který loni požádal o politický azyl ve Spojených státech a který na sebe strhl mezinárodní pozornost především zveřejňováním výbušných informací o korupci v horních patrech čínské komunistické strany. Ma podle obžaloby pomáhal magnátovi v jeho nezákonném podnikání, z něhož měl sám finanční prospěch. Údajně zneužíval svého postavení v tajné službě a nutil akcionáře prodávat své podíly Kuovi.

Od roku 2012, kdy se současný nejvyšší čínský představitel Si Ťin-pching se slibem vymýcení korupce chopil moci, byly odsouzeny či vyšetřovány desítky vysoce postavených vládních činitelů. Protikorupční kampaň přinesla Siovi popularitu mezi čínskou veřejností, kritici v ní však spatřují také snahu zbavit se politických protivníků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz