Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý šéf Pfizeru šíří hoaxy. Očkování podle něj způsobuje neplodnost, kolegové ho nepoznávají

Bývalý šéf Pfizeru Michael Yeadon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Pfizeru Michael Yeadon. | foto: Youtube - Arshad Ebrahim

Londýn/Praha Někdejší viceprezident společnosti Pfizer šokuje svými postoji. Z uznávaného vědce se stal hrdina konspiračních teoretiků. Údajně nese odpovědnost za rozšíření dezinformace, že očkování způsobuje neplodnost u žen. Změna jeho postojů vyvolává u bývalých kolegů otázky, stejně jako jeho zmizení ze sociálních sítí.

Analytici agentury Reuters sledovali působení bývalého šéfa mezinárodní farmaceutické společnosti Pfizer Michael Yeadona na sociálních sítích a ve veřejném prostoru po dobu posledních dvou let, mimo to vyslechli i jeho bývalé spolupracovníky. Proměnu Yeadona z uznávaného vědce v popírače vakcín označují za “záhadu”.

Michael Yeadon byl na začátku pandemie příznivcem restrikcí i očkování. „Covid-19 neodejde, dokud nebudeme mít vakcínu a kolektivní imunitu,“ napsal v loňském březnu na Twitter. V dubnu však mluvil jinak. „Na covidu-19 není nic nebezpečného… Odejde… Stejně jako podobné viry, na které svět reaguje přehnaně,“ uvedl na síti.

Od dubna se stal Michael Yeadon výraznou tváří iniciativ, které bojovaly jak proti očkování, tak proti vládním opatřením. Závažnost nemoci zlehčoval, slavné se staly i jeho predikce, že další vlny nákazy nehrozí. Vakcínu od firmy Pfizeru Yeadon označuje jako “nástroj pro sterilizaci žen”, testování je podle jeho slov z loňského listopadu „zbytečné, protože 30 procent lidí už stejně má imunitu“. V tu dobu ve sloupku pro britský bulvární list Daily Mail deklaroval, že pandemie je téměř u konce a že by se všichni měli vrátit k běžnému životu.

Mimo to byl Yeadon jedním z hlavních iniciátorů petice, kterou společně s dalšími odpůrci vakcín předložil evropským úřadům. Signatáři požadovali zastavení všech testů s odvoláním na nepravdivé tvrzení, že očkování způsobuje neplodnost u žen. Odborníci hoax ihned vyvrátili, zpráva však začala žít na internetu vlastním životem a stala se Yeadonovou zásluhou jednou z nejrozšířenějších dezinformací.

Fáma o sterilizaci žen se dostala během letošního ledna podle posledních průzkumů k 13 procentům populace ve Spojených státech, zpráva se šíří intenzivně po Evropě, úspěch zaznamenala i na české konspirační scéně. Kredibilitu získala podle analytiků právě díky postavě dříve uznávaného vědce Michaela Yeadona, který strávil 16 let výzkumnou prací ve Pfizeru a následně v roce 2012 založil úspěšný biotechnologický start-up.

Yeadonovy teze vyvrátila Světová zdravotnická organizace (WHO), ale i výrobci vakcín a další členové akademické obce. „Jeho vyjádření jsou nepravdivá, nebezpečná a vysoce nezodpovědná,“ řekl na konspirátorův účet mluvčí britského ministerstva zdravotnictví. Dezinformaci o neplodnosti a mnoho dalších falešných tvrzení vyvrací i české ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Bývalí spolupracovníci údajně pokládali Yeadona za inteligentního vědce, dotázaní kolegové prohlásili, že „Mika nyní nepoznávají“. „Yeadonovo chování je velké zklamání a ostuda pro celou firmu,“ řekl jeden ze zaměstnanců Pfizeru. Firma se k postavě kontroverzního výzkumníka oficiálně nevyjádřila, mluvčí společnosti zdůraznil, že jejich látka prošla všemi testy a mohou s jistotou potvrdit její zdravotní nezávadnost.

Působení Michaela Yeadona na sociálních sítích skončilo stejně záhadně, jako začalo. Poslední příspěvek na Twitter napsal 4. února letošního roku. „Brzy budu pryč,“ oznámil vědec. Dva dny na to byl jeho účet smazán a o kontroverzním Britovi od té doby není ani vidu, ani slechu.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...