Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý slovenský premiér Mečiar znovu vstupuje do politiky. Chce vrátit společnosti důstojnost

Svět

  8:27
Bratislava - Trojnásobný slovenský expremiér Vladimír Mečiar v neděli oznámil, že znovu vstupuje do politiky. Po sedmi letech strávených v ústraní se na scénu vrací s hnutím Slovenská liga. Podle tiskového prohlášení, které slovenským médiím předala bývalá poslankyně Lidové strany – Hnutí za demokratické Slovensko Eva Zelenayová, chce vrátit společnosti důstojnost a zabránit jejímu rozvratu.

Vladimír Mečiar. foto: Michal NovotnýLidové noviny

„Není mi to lhostejné, proto jsem se rozhodl vstoupit do politiky s hnutím Slovenská liga. Učiníme vše proto, abychom zabránili rozvratu společnosti a vrátili do jejího života důstojnost,“ sdělil Mečiar v prohlášení.

Mečiar zakládá novou politickou stranu. V regionech už má struktury, které jen ‚čekají na pokyn‘

Mečiar rovněž v tiskové zprávě uvedl, že Slovensko si už neváží hodnot, které zastávalo v období vzniku samostatné Slovenské republiky. „Období vzniku státu bylo obdobím vlastenectví, současnost se vyznačuje jeho hanobením. Hanobením lidí, kteří vedli zápas o stát, ale zřetelný je i pokus o vymazání historické vazby k jeho základům a úcty k hodnotám, na nichž tento stát vznikl.“

Vladimír Mečiar.
Zatímco Klaus měl úvodní projev připravený, Mečiar mluvil zpatra.

Podle slovenského deníku Sme hnutí Slovenská liga vzniklo přejmenováním politické strany Nový parlament. Členy staronového hnutí jsou například bývalý Mečiarův spolupracovník z Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Tibor Cabaj, či neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2014 Jozef Behýl.

Deník rovněž uvedl, že podle Cabaje je možné, že Mečiar bude za hnutí kandidovat v parlamentních volbách, které se mají uskutečnit v únoru příštího roku.

Mečiar naposledy kandidoval za HZDS v roce 2012. Jeho kandidatura však byla s výsledkem 0,93 procenta hlasů neúspěšná a z veřejného života se stáhl. Lidová strana – Hnutí za demokratické Slovensko o dva roky později zanikla.

Mohlo by vás zajímat