29. října 2019 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý slovenský premiér Mečiar znovu vstupuje do politiky. Chce vrátit společnosti důstojnost

Vladimír Mečiar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Mečiar. | foto: Michal NovotnýLidové noviny

Bratislava Trojnásobný slovenský expremiér Vladimír Mečiar v neděli oznámil, že znovu vstupuje do politiky. Po sedmi letech strávených v ústraní se na scénu vrací s hnutím Slovenská liga. Podle tiskového prohlášení, které slovenským médiím předala bývalá poslankyně Lidové strany – Hnutí za demokratické Slovensko Eva Zelenayová, chce vrátit společnosti důstojnost a zabránit jejímu rozvratu.

„Není mi to lhostejné, proto jsem se rozhodl vstoupit do politiky s hnutím Slovenská liga. Učiníme vše proto, abychom zabránili rozvratu společnosti a vrátili do jejího života důstojnost,“ sdělil Mečiar v prohlášení.

Mečiar rovněž v tiskové zprávě uvedl, že Slovensko si už neváží hodnot, které zastávalo v období vzniku samostatné Slovenské republiky. „Období vzniku státu bylo obdobím vlastenectví, současnost se vyznačuje jeho hanobením. Hanobením lidí, kteří vedli zápas o stát, ale zřetelný je i pokus o vymazání historické vazby k jeho základům a úcty k hodnotám, na nichž tento stát vznikl.“

Vladimír Mečiar.
Zatímco Klaus měl úvodní projev připravený, Mečiar mluvil zpatra.

Podle slovenského deníku Sme hnutí Slovenská liga vzniklo přejmenováním politické strany Nový parlament. Členy staronového hnutí jsou například bývalý Mečiarův spolupracovník z Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Tibor Cabaj, či neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2014 Jozef Behýl.

Deník rovněž uvedl, že podle Cabaje je možné, že Mečiar bude za hnutí kandidovat v parlamentních volbách, které se mají uskutečnit v únoru příštího roku.

Mečiar naposledy kandidoval za HZDS v roce 2012. Jeho kandidatura však byla s výsledkem 0,93 procenta hlasů neúspěšná a z veřejného života se stáhl. Lidová strana – Hnutí za demokratické Slovensko o dva roky později zanikla.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Pornájem, byt 2+1, 95 m2, Poděbrady III
Pornájem, byt 2+1, 95 m2, Poděbrady III

Riegrovo náměstí, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
16 000 Kč/měsíc