Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý Trumpův poradce Manafort podle prokuratury lhal a stavěl se nad zákon

Svět

  21:46
Alexandria (USA) - Někdejší šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort lhal s stavěl se nad zákon, když šidil Spojené státy o mnohamilionové částky na daních. Soudu v Alexandrii v americkém státě Virginie to během své úterní úvodní řeči řekli zástupci prokuratury, která chce docílit odsouzení lobbisty, jenž před soudem trval na své nevině. Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Manafort se svojí ženou. foto: ČTK

„Muž v této soudní síni si myslel, že se na něj zákon nevztahuje - ani daňový zákon, ani bankovní zákon,“ prohlásil podle agentury AP státní žalobce Uzo Asonye. Za jeden z důkazů označil luxusní obleky či další drahé věci, na které oficiálně přiznané Manafortovy příjmy nemohly stačit.

Budova, ve které se soud koná.
Příchozí k soudu.

Po vykázání poroty ze sálu si soudce postěžoval na snahu státních žalobců soustředit se na Manafortův extravagantní život v luxusu. „Pan Manafort není souzen za životní styl. Není zločin být bohatý,“ poznamenal Thomas Selby Ellis. Soudce také prokurátory varoval, aby se zdrželi pejorativního výrazu „oligarcha“, protože naznačuje, že se Manafort sdružoval s „opovrženíhodnými lidmi a tedy sám je opovrženíhodný“, a to se mu nejeví americké.

01.srpna 2018 v 15:24, příspěvek archivován: 01.srpna 2018 v 21:57

..This is a terrible situation and Attorney General Jeff Sessions should stop this Rigged Witch Hunt right now, before it continues to stain our country any further. Bob Mueller is totally conflicted, and his 17 Angry Democrats that are doing his dirty work are a disgrace to USA!

Prezident Donald Trump, který ve středu na Twitteru vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby bezodkladně zastavil pátrání po údajném ruském vlivu na americké prezidentské volby, se v dalším ze svých tweetů zastal Manaforta. S ním se podle něj zachází hůře, než s legendárním šéfem gangsterů v éře prohibice Alem Caponem, zvaným Veřejný nepřítel č. 1.

Trump vyzval ministra spravedlnosti, aby ukončil vyšetřování ruského ovlivnění voleb

Proces, na jehož úvod zasedl devětašedesátiletý Manafort podle AP zcela klidně na lavici obhajoby, začal výběrem šesti porotců, šesti porotkyň a čtyř náhradníků, který proběhl v netypicky rychlém čase několika hodin.

Manafortův obhájce poté ve své úvodní řeči prohlásil, že jeho klient učinil chybu, když důvěřoval dalšímu bývalému Trumpovu spolupracovníkovi a svému dlouholetému obchodnímu partnerovi Ricku Gatesovi. Ten byl podle obhajoby strůjcem podvodů, z nichž prokuratura viní Manaforta. Sám Gates se ke svému podílu na vině již přiznal a s Muellerem spolupracuje.

‚Hon na čarodějnice‘. V USA začal první proces s bývalým Trumpovým poradcem

Manafort je v tomto procesu obviněn ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého lidovým povstáním v únoru 2014, jakož i z daňových a bankovních podvodů.

Žalobci se chystají během procesu předvést 35 svědků a předložit na pět stovek důkazů, které podle nich svědčí o Manafortově vině. Bývalý šéf Trumpova štábu je obžalován v 18 bodech údajných daňových a bankovních podvodů. Celkem může být odsouzen k desítkám let za mřížemi. Podle některých expertů však není vyloučeno, že mu Trump případný trest zmírní či promine.

Trumpův poradce před soudem. Jako jediný odmítl dohodu, hrozí mu desítky let vězení

Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti s tím, že utajil své působení v roli poradce bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat