Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Bývalý Trumpův právník Cohen jde na 3 roky do vězení. Uplácel milenky budoucího prezidenta

Svět

  18:21aktualizováno  18:34
Washington - Soud na newyorském Manhattanu poslal Michaela Cohena, bývalého osobního právníka Donalda Trumpa, na tři roky do vězení. Usvědčil ho, že během prezidentské volební kampaně v roce 2016 uplácel dvě někdejší milenky budoucího prezidenta, aby o poměru s ženatým Trumpem mlčely. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně.

Michael Cohen krátce po obdržení rozsudku foto: ČTK

Cohen, který se letos v srpnu k činu přiznal a spolupracoval s vyšetřovateli, byl rovněž odsouzen k dvěma měsícům vězení za to, že lhal americký poslancům při slyšení o realitním záměru Donalda Trumpa v Moskvě. Cohen v Kongresu tvrdil, že o plánech postavit v ruské metropoli mrakodrap se jednalo do ledna 2016, přestože byly ve hře až do června. V té době byl už Trump oficiálním kandidátem republikánů na prezidentský úřad.

Uložené tresty se nesčítají, Cohen je bude vykonávat souběžně. Žalobci žádali pro Cohena nejméně čtyřletý trest, advokáti doufali v osvobození. Spoléhali na to, že dvaapadesátiletý advokát s vyšetřovateli ochotně spolupracoval. Ve středu 12. prosince Cohen u soudu řekl, že bude ve spolupráci s FBI pokračovat. „Zaslepená oddanost (vůči Trumpovi) mě přivedla na cestu do temnot, nikoli za světlem,“ prohlásil pateticky.

Trump se v letech 2006 a 2007, kdy byl ženatý s nynější první dámou Melanií, údajně zapletl s pornohvězdou Stormy Daniels a dívkou Playboye Karen McDougalovou. Cohen tvrdí, že během kampaně ho budoucí prezident pověřil, aby vysokými částkami vykoupil mlčení obou žen, jejichž svědectví by mu mohlo uškodit. Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordová, dostala 130 000 dolarů (tři miliony korun), McDougalová ještě o 20 000 dolarů víc.

Soud dospěl k závěru, že prezident částky vynaložil s cílem zvýšit své šance na volební úspěch. V takovém případě je měl ale transparentně deklarovat jako volební výdaj, což se nestalo. Trump nevěru popírá. Nedávno na twitteru napsal, že šlo o „soukromou transakci“, za kterou nese plně odpovědnost Cohen.

Advokát vypověděl, že k výplatě peněz mu dal pokyn Trump. Proti prezidentovi ale soud žádná obvinění nevznesl, podle části amerických právníků to ani není možné. Názory na to, zda může být prezident během výkonu funkce postaven trestně stíhán, se v amerických justičních kruzích různí.

Cohen byl dlouho považován za mimořádně loajálního právníka, který ochotně likvidoval Trumpovy maléry. Sám prohlásil, že by se pro něj „nechal zastřelit“. Do vězení má z rozhodnutí soudu nastoupit 6. března příštího roku.

Další Trumpovi spolupracovníci čelí trestnímu stíhání

Michael Flynn (59) - Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu, z funkce odstoupil letos v únoru po 24 dnech v úřadu kvůli kontaktům s Rusi. Flynn se scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a jejich kontakty začaly ještě před listopadovými volbami a pokračovaly během předávání moci Trumpovi. Později Trump řekl, že na Flynnových rozhovorech s Rusy nebylo nic špatného a že musel rezignovat kvůli tomu, že o schůzce mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Flynn se loni v prosinci přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o svých stycích s Kisljakem. úřad zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera minulý týden oznámil, že Flynn by neměl být odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení, neboť poskytl vyšetřovatelům kauzy údajné ruské koordinace s Trumpovým volebním týmem zásadní pomoc. Soud by měl verdikt v jeho případu vynést příští týden.

Rick Gates (46) - Podle obžaloby blízký spolupracovník a komplic Paula Manaforta, někdejšího šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se již před soudem přiznal k defraudacím a finančním podvodům. Pro žalobce je Gates, který byl Manafortovým zástupcem, když vedl Trumpovu volební kampaň, korunním svědkem. Gates například popsal porotcům, jak dlouhá léta falšoval bankovní dokumenty, ukrýval nezdaněné peníze na tajných účtech v zahraničí, příjmy od ukrajinských oligarchů vydával za půjčky podléhající nižšímu zdanění a dokonce okrádal i Manaforta.

Paul Manafort (69) - V roce 2016 působil v Trumpově volebním štábu a dva měsíce ho dokonce i vedl. Z týmu Manaforta vyhodili v srpnu 2016 po zprávách tisku, že vydělal miliony dolarů jako poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V minulosti tento lobbista pracoval pro řadu dalších prezidentů a v červnu 2016 byl přítomen schůzce, na níž se Trumpův syn Donald a zeť Jared Kushner sešli s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, protože mohla disponovat kompromitujícími informacemi o demokratické prezidentské kandidátce Hillary Clintonové. Trump mladší schůzku přiznal, prohlásil však, že se nikdy s Rusy tajně nedohadoval na ovlivnění voleb.

V srpnu Manaforta porota v jiném procesu uznala vinným v deseti z 18 bodů obžaloby z defraudací a daňových podvodů, mimo jiné i z doby, kdy pracoval pro Janukovyče. Žádný z případů nesouvisí s Trumpovou volební kampaní a Trump se Manaforta veřejně zastal. V druhém procesu se měl zodpovídat ze zamlčení lobbistických aktivit ve prospěch Janukovyče, Manafort se mu ale vyhnul uzavřením dohody s Muellerem. Ten však koncem listopadu obvinil Manaforta, že i přes dohodu lhal vyšetřovatelům FBI, kteří objasňují roli Ruska během prezidentských voleb v roce 2016. Muellerův úřad uvedl, že se tak již necítí být dohodou vázán. Výši trestu by se měl dozvědět počátkem března.

George Papadopoulos (31) - Během volební kampaně byl Trumpovým poradcem pro zahraniční politiku. Loni v říjnu se agentům FBI přiznal, že jim lhal při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby. Při výslechu v FBI se Papadopoulos přiznal ke kontaktům s nejmenovaným zahraničním profesorem, který měl mít informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Papadopoulos tvrdil, že se se svým zahraničním kontaktem sešel předtím, než se připojil k Trumpově volebnímu štábu. Vyšetřovatelé ale zjistili, že to bylo až poté. V září soud uložil Papadopoulosovi 14 dní vězení, 200 hodin veřejně prospěšných prací a pokutu 9500 dolarů (211.000 korun). Z vězení byl propuštěn 7. prosince.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...