Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý Trumpův stratég Bannon je ve vazbě, čelí obvinění z podvodu

Svět

  16:15aktualizováno  21. srpna 7:23
New York - Prokurátoři z New Yorku obvinili bývalého poradce Bílého domu Stevea Bannona, že společně s dalšími třemi osobami podvedl dárce v souvislosti se sbírkou na stavbu zdi na hranici mezi USA a Mexikem. Vyšetřování podle nich ukázalo, že statisíce dolarů ze zisků dárcovské iniciativy navzdory slibům Bannona a dalších putovaly na jejich osobní výdaje. Žalobu s těmito obviněními ve čtvrtek uveřejnil federální soud na Manhattanu, Bannon byl zároveň vzat do vazby. Před soudem vinu odmítl.

Steve Bannon (vpravo) a Donald Trump (vlevo). foto: Reuters

Bývalý právník FBI se přiznal k falšování dokumentu, který se týkal sledování exporadce Trumpa

Obvinění se týkají projektu We Build The Wall (Stavíme zeď), který podle tiskové zprávy prokuratury vybral přes 25 milionů dolarů (550 milionů Kč). Reagoval na neúspěšnou snahu prezidenta Donalda Trumpa prosadit vyčlenění peněz na stavbu hraniční zdi, která by podle něj zastavila pašeráky drog, zbraní a lidí. We Build The Wall nechala loni na soukromém pozemku u jižní hranice USA postavit úsek plánované zdi dlouhý několik set metrů.

Podle prokurátorů ale správci iniciativy nedodrželi svůj slib, že všechny vybrané peníze poputují na stavební práce. „Zatímco opakovaně dárce ujišťovali, že Brianu Kolfageovi, zakladateli a veřejné tváři We Build The Wall, nebude vyplacen ani cent, obžalovaní se tajně domluvili na převodu statisíců dolarů Kolfageovi, který je použil na financování svého okázalého životního stylu,“ uvedla prokurátorka Audrey Straussová.

Státní žaloba se domnívá, že z podvodu profitoval i Bannon a další dva obžalovaní, kteří projekt propagovali. „Kolfage si skrytě pro své osobní užití vzal přes 350.000 dolarů..., zatímco Bannon skrze jím ovládanou neziskovou organizaci obdržel přes jeden milion dolarů z We Build The Wall,“ píše se v prohlášení. Část z uvedeného milionu prý Bannon také použil na osobní výdaje.

Lídři sbírky se podle prokuratury podíleli na ošizení statisíců dárců a „využili jejich zájmu financovat hraniční zeď“. Obžalováni jsou ze spiknutí s cílem podvodného převodu peněz a praní špinavých peněz, přičemž za každý ze dvou bodů jim hrozí až 20 let vězení.

Bannon se dnes večer před federálním soudem na Manhattanu prohlásil za nevinného. Kauci stanovil soudce na pět milionů dolarů (110 milionů korun). Před soudem na různých místech USA by během dneška měli stanout i zbylí tři obžalovaní.

Bannon je bývalým šéfredaktorem konzervativního serveru Breitbart News, v létě roku 2016 se stal šéfem Trumpova volebního štábu. Od nástupu Trumpa do prezidentské funkce v lednu 2017 byl jeho poradcem a „hlavním stratégem“ Bílého domu. V této roli vydržel do srpna 2017.

Americký prezident dnes řekl, že už „velmi dlouhou dobu“ s Bannonem nespolupracuje a že o projektu stavby zdi nic neví. Američtí novináři ovšem připomínali, že We Build The Wall veřejně podpořil jeden z prezidentových synů, zatímco jeden ze zástupců iniciativy se loni nechal slyšet, že Trump jí poskytl své „požehnání“.

„Nikdo nepotřeboval federální žalobu na to, aby věděl, že Steve Bannon je podvodník,“ reagovala za kampaň Trumpova demokratického vyzyvatele Joea Bidena její zástupkyně Kate Bedingfieldová. Podle ní obvinění dalšího bývalého Trumpova spolupracovníka není překvapivé, vzhledem k tomu, že prezident „neustále využívá svou funkci k obohacení sebe, své rodiny a svých kumpánů“.

Bannon je již osmým blízkým spolupracovníkem Trumpa, který byl zatčen nebo odsouzen za spáchání trestného činu, připomíná agentura Reuters s odvoláním na své záznamy.

Potíže se zákonem měli v posledních letech i další dva šéfové první prezidentské kampaně současné americké hlavy státu. Corey Lewandowski v roce 2016 čelil obvinění, že během jednoho z Trumpových mítinků napadl televizní reportérku. Obvinění bylo později staženo. Paul Manafort, který řízení kampaně převzal po Lewandowskim, byl ovšem na jaře 2019 odsouzen k několika letům vězení za spiknutí proti Spojeným státům, za pokus ovlivňovat svědky a za daňové a bankovní podvody.

Autor:

Mohlo by vás zajímat