Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý viceprezident USA Cheney obviněn kvůli korupci

Svět

  7:41
LAGOS - Protikorupční úřad v západoafrické Nigérii v úterý obvinil bývalého viceprezidenta USA Richarda Cheneyho v souvislosti s korupčním skandálem, do nějž údajně byla zapletena americká energetická společnost Halliburton Co.

Bývalý americký viceprezident Dick Cheney foto: ČTK

Cheney v době skandálu, který vypukl ještě před jeho vstupem do Bílého domu, jejím výkonný ředitelem. Informovala o tom agentura Reuters.

Případ má vazbu na úplatkářskou aféru americké inženýrské firmy KBR, která byla součástí koncernu Halliburton. KBR loni doznala před americkou justicí, že v letech 1994 až 2004 nigerijským úředníkům v úplatcích zaplatila 180 milionů dolarů (nyní téměř 3,4 miliardy korun), aby získala kontrakty za šest miliard dolarů na projekt zpracování zkapalněného zemního plynu. KBR a Halliburton Co souhlasily s pokutou 579 milionů dolarů.

Úplatky podle nigerijských úřady dávaly také Halliburton a další firmy.

Kromě Cheneyho byli v Nigérii obviněni výkonný ředitel Halliburtonu David Lesar, další dva vedoucí pracovníci, společnost Halliburton jako celek a další čtyři firmy. Mluvčí Halliburtonu i Cheneyho právník obvinění odmítli jako nepodložené.

Halliburton je jedním z největších amerických servisních podniků pro těžbu ropy. Již dříve často kritizován za to, že se díky kontaktům ve vládě dostal k lukrativním státním zakázkám. Svou součást KBR před třemi lety prodal.

Cheney stál v čele podniku v 90. letech minulého století. Viceprezidentem USA byl v letech 2001 až 2009.

Vlastní šetření úplatkářské aféry kromě USA provedly také Nigérie, Francie a Švýcarsko.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat