Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý žák postřílel v brazilské škole 13 dětí

Svět

  16:36aktualizováno  20:44
RIO DE JANEIRO - Třináct mrtvých a 12 zraněných si podle poslední bilance vyžádal útok ozbrojeného muže, který začal střílet v základní škole v brazilském Riu de Janeiro. Pachatelem je podle policie bývalý žák školy, který je také mezi mrtvými. Motiv jeho činu není zatím příliš jasný, v dopise na rozloučenou uvedl, že hodlá spáchat sebevraždu. V Brazílii je to první sériová vražda tohoto druhu.

Lidé jsou šokováni útokem ve škole v Rio de Janeiru. foto: Reuters

Masakr se odehrál ve čtvrti Realengo na západním okraji Ria. Mezi
zraněnými, z nichž většina byla převezena do nemocnice, jsou studenti i Personál školy, řekl brazilské televizi Globo velitel zásahu plukovník Djalma Beltrame.

Mám AIDS a chci spáchat sebevraždu, napsal střelec
Střelcem byl podle policie bývalý žák této školy, dnes čtyřiadvacetiletý Wellington Menezes de Oliveira. Podle policie byl nejprve zraněn střelou zasahujícího agenta, ale potom si sám vpálil kulku do hlavy. Zanechal dopis, v němž mezi mnoha nesrozumitelnými větami uvedl, že má AIDS a že chce spáchat sebevraždu, řekl plukovník Beltrame. Proč ale předtím střílel
do lidí, jasné není.

Rodina vraha v televizi uvedla, že Welington byl jejich adoptivní syn a že odešel z domova před osmi měsíci. Podle policie neměl zápis v trestním rejstříku.Střelec vstoupil do školy s batohem na zádech. Řekl údajně, že přichází udělat přednášku. V učebně pak začal střílet, oběti střílel do hlavy. V místnosti byla "všude krev", citovala AFP jednoho z pracovníků školy. "Kdyby policisté nepřijeli tak brzo, byla by tragédie ještě horší, protože útočník měl hodně munice a dvě zbraně," řekl Beltrame.

Okolí školy policie uzavřela. Řada rodičů, kteří přispěchali na místo po prvních informacích o útoku, se prý nervově zhroutila.

Tragédie nemá v Brazílii obdoby. "Tento typ zločinu není charakteristický pro naši zemi a všichni ho odmítáme," řekla prezidentka Dilma Rousseffová. V Latinské Americe se podobné drama, ale s mnohem menším počtem obětí, stalo jen v Argentině. V září 2004 patnáctiletý žák zastřelil své tři spolužáky a zranil pět dalších ve městě Carmen de Patagone, asi 920 kilometrů jižně od Buenos Aires.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat