28. prosince 2007 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čad vrátil odsouzené Francouze

NDJAMENA Francouze z organizace Zoeina archa předali čadské úřady k výkonu trestu do jejich vlasti. Šestici tento týden odsoudili k osmi letům nucených prací za pokus o únos 103 čadských dětí do Francie.

Předání se uskutečnilo na základě dohody mezi oběma zeměmi z roku 1976. Poté, co čadský ministr spravedlnosti souhlasil s jejich vydáním, odletěla šestice odsouzených Francouzů domů.

O vydání odsouzených ve čtvrtek formálně požádala francouzská ministryně Rachida Datiová. "Na žádost o vydání do Francie jsem dnes ráno odpověděl kladně," prohlásil ministr spravedlnosti Albert Payimi Padacké. "Teď už nic nebrání jejich odjezdu," dodal.

Pracovníci Zoeiny archy obvinění z pokusu o únos popřeli. Podle nich mělo jít o záchranu sirotků z válkou stižené súdánské oblasti Dárfúr, u čadských hranic. Vyšetřování čadské vlády i OSN ale prokázalo, že většina dětí od jednoho až deseti let, které chtěla Zoeina archa odvézt, nebyli sirotci ani nemocní. Některé děti tvrdí, že jim humanitární pracovníci nabízeli sladkosti, aby je přesvědčili k opuštění domova.

Zahraniční komentáře před procesem uváděly, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uspokojila čadská veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim pak udělí milost a umožní návrat do Francie. Paříž totiž vojensky pomáhá Débymu bojovat s rebely, kteří usilují o jeho svržení.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!